Dorman® 13976 Help Series Dust Cap - Direct Fit, Sold Individually
Manufacturer #13976
|
Free Shipping
Free Shipping
Dorman® 13976 Help Series Dust Cap - Direct Fit, Sold Individually
Manufacturer #13976
|
$19.72
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Location | Front |
| Warranty | Lifetime Dorman limited warranty |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Prop 65 Warning |
|
| Diameter | 39.68 mm |
| Interchange Part Number | 139764, 1613416, 2072718, C3DZ1131A, 4351420010, 4351420020 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Series | Help Series |
| Replaces OE Number | 139764, 1613416, 2072718, C3DZ1131A, 4351420010, 4351420020 |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Dorman®Help Series Dust Cap - Direct Fit, Sold Individually
1 Star
100
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
0
wrong partHelp Series Dust Cap - Direct Fit, Sold Individually
1.0/5
I ask for a dust cap for a 94 nissan sentra le. I got a dust cap for it seems everything but a nissan. GM?Chrysler/Ford/ Toyota/vw. I bet you will say send it back and we will send the correct one. Well thats not fine I paid for shipping for the correct part shouldn't have to encounter another shipping charge.
CC
Posted by CarParts Customer / Thu, Oct 06
Showing 1 - 1 of 1 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.
Question: What is the dimensions ?Tim F. / Sep 17, 2024
Hi Tim, thank you for reaching out! Here are the dimensions:
Height: 1.14 in
Inside Diameter: 1.50 in
Outer Diameter: 1.60 in
You can click the link below to order the part while stocks last. Do not forget to check the part's fitment to your vehicle before checking out. Have a great day!
https://www.carparts.com/dust-cap/dorman/rb13976?can=cpab2020_csqa_20240917
AB
Showing 1 - 1 of 1 Questions