Sachs® NFW1023 Flywheel - Cast Iron, Direct Fit, Sold Individually
Manufacturer #NFW1023
|
On Sale
On Sale
Sachs® NFW1023 Flywheel - Cast Iron, Direct Fit, Sold Individually
Manufacturer #NFW1023
|
$94.61
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Material | Cast Iron |
| Warranty | 1-year Sachs limited warranty |
| Tooth Quantity | 168 Tooth Count |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Replaces OE Number | 10105832, 14077160, 14088648 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Prop 65 Warning |
|
| Deals | Clearance |
| Promotions | Last Chance Deals |
| Ecomm Landing Page | Euro |
| Cover Pressure Plate Mounting Bolt Hole Diameter | 9.5 mm |
| Cover Pressure Plate Mounting Hole Diameter | 9.5 mm |
| Cover Pressure Plate Mounting Hole To Flywheel Quantity | 6 |
| Dowel Pin Quantity Flywheel To Crank | 1 |
| Flywheel To Crankshaft Bolt Circle Diameter | 11.7 mm |
| Interchange Part Number | C314901, 10105832, 14077160, 14088648 |
| Mounting Hole Diameter | 11.7 mm |
| Mounting Hole Quantity | 7 |
| Ring Gear Outside Diameter | 359.4 mm |
| Thickness At Teeth | 1.2 mm |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Sachs®Flywheel - Cast Iron, Direct Fit, Sold Individually
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
100
Quiet starterFlywheel - Cast Iron, Direct Fit, Sold Individually
5.0/5
1998 chevy c1500 Cheyenne 2dr 5.0 engine my baby made a loud crackle, drove about 10 miles and then stopped, worth the wait to get this Flywheel, works well and my baby sounds like a 2024:)
JT
Posted by Janien T. / Mon, Mar 18
Showing 1 - 1 of 1 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.
Question: I recently purchased this can you please tell me your best option for bolts ?Aaron F. / Aug 23, 2023
Hi Aaron, thank you for reaching out. Click this link to view and order the flywheel bolt options related to this item: https://www.carparts.com/flywheel-bolt?&vehicle[year]=1986&vehicle[make]=Chevrolet&vehicle[model]=Astro&can=CPAP3648_CSQA_20230823
Should you need further assistance, feel free to call our parts team at 1-866-529-0412. Thank you for shopping with us. Have a nice day.
AP
Showing 1 - 1 of 1 Questions