Sachs® NFW5305 Flywheel - Cast Iron, Direct Fit, Sold Individually
Manufacturer #NFW5305
|
On Sale
On Sale
Sachs® NFW5305 Flywheel - Cast Iron, Direct Fit, Sold Individually
Manufacturer #NFW5305
|
$69.91
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Material | Cast Iron |
| Warranty | 1-year Sachs limited warranty |
| Tooth Quantity | 120 Tooth Count |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Replaces OE Number | 1231002P19, 123100W001, 123100W000 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Prop 65 Warning |
|
| Deals | Clearance |
| Promotions | Last Chance Deals |
| Ecomm Landing Page | Euro |
| Cover Pressure Plate Mounting Bolt Hole Diameter | 8 mm |
| Cover Pressure Plate Mounting Hole Diameter | 8 mm |
| Cover Pressure Plate Mounting Hole To Flywheel Quantity | 9 |
| Dowel Pin Diameter Cover To Flywheel | 6 mm |
| Dowel Pin Quantity Cover To Flywheel | 3 |
| Flywheel To Crankshaft Bolt Circle Diameter | 10.1 mm |
| Interchange Part Number | 1231002P19, 123100W001, 123100W000 |
| Mounting Hole Diameter | 10.1 mm |
| Mounting Hole Quantity | 6 |
| Ring Gear Outside Diameter | 305.5 mm |
| Thickness At Teeth | 1.1 mm |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
There are no reviews for this product.There are no reviews for this product.Be the first to write a review.
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
0
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.
Question: I have 2003 nissan frontier v6 supercharged auto transmission need flex plate?Daniel J. / Jan 16, 2024
Hi Daniel, I'm pleased to assist you. After checking, it turns out we currently do not have the flex plate for the 2003 Nissan Frontier. Contact us again if you require any other vehicle parts. Have a nice day!
GG
Question: I cannot find the fly wheel for a nissan xterra 2002 vg33er will this work for the supercharged 3.3?Hunter H. / Nov 20, 2023
Hi Hunter, I'm glad to assist you. The correct and matching flywheel for the supercharged engine VG33ER of the 2002 Nissan Xterra 3.3L is S2NFW5305, by the Sachs brand. Grab our price drop offer and click the link below to buy it today. Happy shopping!
https://www.carparts.com/details/Nissan/Xterra/Sachs/Flywheel/2002/SE/6_Cyl_3-dot-3L/S2NFW5305.html?can=cpje1043_CSQA_20231119
JE
Showing 1 - 2 of 2 Questions