WIX® 57356 Oil Filter - Spin-on, Direct Fit, Sold Individually
Manufacturer #57356
|
WIX® 57356 Oil Filter - Spin-on, Direct Fit, Sold Individually
Manufacturer #57356
|
$11.49
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Location | Main |
| Notes | 2.69 in. Top OD; 21 Micron; 8-11 Bypass Relief Valve Setting; 2/20=6/20 Beta Ratio; 363 Burst Pressure; 9-11 GPM Flow Rate; Enhanced Cellulose Media Material |
| Type | Spin-on |
| Anti Drainback Valve | Anti-Drainback Valve |
| Product Fit | Direct Fit |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Dimensions | 3.4 in. Height |
| Replaces OE Number | 152089E01A, 15400PLC004, 15400PLMA01, 15400PLMA02, 15400RTA003, MZ690072 |
| Thread Size | 20 x 1.5 mm Thread Size |
| Warranty | WIX limited warranty |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Prop 65 Warning |
|
| Interchange Part Number | 152089E01A, 15400PLC004, 15400PLMA01, 15400PLMA02, 15400RTA003, MZ690072 |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
WIX®Oil Filter - Spin-On, Direct Fit, Sold Individually
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
100
Very pleasant experience.Oil Filter - Spin-On, Direct Fit, Sold Individually
5.0/5
My experience with <a href="http://carparts.com" target="_blank">carparts.com</a> has been an absolute mind easing adventure. I didn't have to worry would the parts get to nor would they fit my vehicle. I really enjoyed my online buying experience with this exceptional company.
AD
Posted by Anthony D. / Wed, Sep 13
Oil Filter - Spin-On, Direct Fit, Sold Individually
5.0/5
Very fast delivery. Very pleased.
CR
Posted by Charles R. / Thu, Aug 10
Showing 1 - 2 of 2 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.