Bosch® 6724 Spark Plug, Sold Individually, Platinum Series
Manufacturer #6724
|
Bosch® 6724 Spark Plug, Sold Individually, Platinum Series
Manufacturer #6724
|
$7.49
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | 1.25 mm Thread Pitch; 16 mm Hex Size; Gasket Seat Type; Solid Terminal Type; 0.6 mm Center Electrode Size; Fine Wire Type; Projected; (1) Standard; Taper-Cut Shape; With Resistor |
| Electrode Tip Material | Nickel alloy Electrode Tip |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Warranty | 1-year Bosch limited warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Ecomm Landing Page | Euro |
| Electrode Core Material | Platinum Electrode Core |
| Gap Size | 1.1 mm |
| Heat Range | 7 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Reach | 19 mm Reach |
| Series | Platinum Series |
| Thread Size | 14 mm |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Bosch®Spark Plug, Sold Individually, Platinum Series
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
50
5 Star
50
Spark Plug, Sold Individually, Platinum Series
5.0/5
Exactly what I expected, it fit my car very well, very good quality.
AB
Posted by Alejandro B. / Sun, Jun 16
Excellent product. ThanksSpark Plug, Sold Individually, Platinum Series
4.0/5
This product was exactly designed for my Volvo. Excellent quality product, perform great and great performance. Thanks.
LT
Posted by Lc T. / Tue, Oct 31
Showing 1 - 2 of 2 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.