Dorman® 635-129 Timing Cover, Silver, Aluminum OE Solutions Series
Manufacturer #635-129
|
Dorman® 635-129 Timing Cover, Silver, Aluminum OE Solutions Series
Manufacturer #635-129
|
$163.53
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | 17 in. L x 27.5 in. W x 5 in. depth; 9.8 mm Mount Hole Diameter; (17) Mount Holes |
| Material | Aluminum |
| Color Finish | Silver |
| Warranty | Lifetime Dorman limited warranty |
| Quantity Sold | Kit |
| Prop 65 Warning |
|
| Includes | Gasket, Liquid Gasket, and Seal |
| Interchange Part Number | 103709, 3L3Z6019GA, 7L3Z6019A, 500489 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Series | OE Solutions Series |
| Replaces OE Number | 103709, 3L3Z6019GA, 7L3Z6019A, 500489 |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Dorman®Timing Cover, Silver, Aluminum Oe Solutions Series
1 Star
9
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
18
5 Star
73
Perfect Fit!Timing Cover, Silver, Aluminum Oe Solutions Series
5.0/5
Item exactly as advertised
TM
Posted by Thomas M. / Wed, Jan 21
Timing Cover, Silver, Aluminum Oe Solutions Series
4.0/5
Guess what I needed for this chevy
SW
Posted by Steven W. / Mon, Jan 12
Timing Cover, Silver, Aluminum Oe Solutions Series
5.0/5
Parts is good Quality and A good price
AA
Posted by Antonio A. / Sun, Jun 08
Timing Cover, Silver, Aluminum Oe Solutions Series
5.0/5
Thank you for providing quality parts in a timely manner
RT
Posted by Roger T. / Tue, Dec 24
Timing Cover, Silver, Aluminum Oe Solutions Series
5.0/5
Perfect fit
CW
Posted by Chuck W. / Tue, Feb 06
Showing 1 - 5 of 11 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.
Question: I have a 2000.ford f150 with a Triton 5.4 . Need a new timing chain cover. Do you have one?Mark A F. / Aug 23, 2022
Hi Mark, I'm glad to assist you. Unfortunately, we don't. We suggest checking the local part stores around your area on what they have available to offer you. I hope this helps, and we thank you for inquiring.
AE
Showing 1 - 1 of 1 Questions