AutoWheels® ALY69554U20N Aluminum Silver Wheel, 17 in. X 7 in., 5 x 115 mm Bolt Pattern
Manufacturer #ALY69554U20N
|
Free Shipping
Free Shipping
AutoWheels® ALY69554U20N Aluminum Silver Wheel, 17 in. X 7 in., 5 x 115 mm Bolt Pattern
Manufacturer #ALY69554U20N
|
$194.99
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | Painted Silver |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Material | Aluminum |
| Color Finish | Silver |
| Condition | New |
| Product Fit | Direct Fit |
| Wheel Diameter | 17 in. |
| Wheel Width | 7 in. |
| Bolt Pattern | 5 x 115 mm Bolt Pattern |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Offset | 45 mm offset |
| Hub Center Diameter | 60.1 mm Hub Center Diameter |
| Numberof Lugs | 5 Lugs |
| Replaces OE Number | 4261142370, 426110R030 |
| Warranty | Jante 2-Year Limited Warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Interchange Part Number | 4261142370, 426110R030 |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
There are no reviews for this product.There are no reviews for this product.Be the first to write a review.
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
0
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.
Question: First off, thats a hudcap over a rim, not a rim?Billbob / Jun 26, 2023
Hi Frank, thank you for reaching out. This item is an aluminum wheel and not a hub cap. The photo is a sample of this item showing the outer rim or face of the wheel with the brake caliper visible between the spokes. If your vehicle matches this product, you can use this link to order the part and take advantage of our low price for this item: https://www.carparts.com/wheel/autowheels/aly69554u20n?can=CPAP3648_CSQA_20230626
I hope this helps. Enjoy shopping.
AP
Question: Does this wheel include the tps valve stem and sensor ?Randy C. / Jul 15, 2022
Hi Randy, I'm glad to assist you. No, this would just be the factory replacement alloy wheel itself. We have a set of TPMS valve kits with part number SET-RB974900. Grab our lowest promo price offer and click the two links below to order these parts today. Happy shopping!
https://www.carparts.com/wheel/autowheels/aly69554u20n?can=CPJE1043_20220715
(Wheel only)
https://www.carparts.com/details/Toyota/RAV4/Dorman/TPMS_Valve_Kit/2013/XLE/4_Cyl_2-dot-5L/SET-RB974900-2.html?can=CPJE1043_20220715
(A pair of TPMS valve kit)
JE
Showing 1 - 2 of 2 Questions