Dorman® 939-112 Steel Black Wheel, 16 in. X 6.5 in., 4 x 4.5 in. Bolt Pattern
Manufacturer #939-112
|
Dorman® 939-112 Steel Black Wheel, 16 in. X 6.5 in., 4 x 4.5 in. Bolt Pattern
Manufacturer #939-112
|
$143.53
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | 66 mm Bore Diameter |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Material | Steel |
| Color Finish | Black |
| Condition | New |
| Product Fit | Direct Fit |
| Wheel Diameter | 16 in. |
| Wheel Width | 6.5 in. |
| Bolt Pattern | 4 x 4.5 in. Bolt Pattern |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Numberof Lugs | 4 Lugs |
| Design | Hole/slot design |
| Replaces OE Number | STL62473U45N, 403009AD0A, 40300ET07A |
| Warranty | Lifetime Dorman limited warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Interchange Part Number | STL62473U45N, 403009AD0A, 40300ET07A |
| Series | OE Solutions Series |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Dorman®Steel Black Wheel, 16 In. X 6.5 In., 4 X 4.5 In. Bolt Pattern
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
100
GoodSteel Black Wheel, 16 In. X 6.5 In., 4 X 4.5 In. Bolt Pattern
5.0/5
Doesn’t come with the air thingy, our perfect fit and my mechanic put it on for me with my tire for $35
BK
Posted by Beyonce K. / Fri, May 30
quick shippingSteel Black Wheel, 16 In. X 6.5 In., 4 X 4.5 In. Bolt Pattern
5.0/5
The shipment arrived earlier than expected and it was the right wheel.
GS
Posted by George S. / Thu, Feb 09
Showing 1 - 2 of 2 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.
Question: is that price per wheel?Mercedes. F / Mar 04, 2021
Hi Mercedes,
Yes, the price we show is for a single wheel only.
JE
Showing 1 - 1 of 1 Questions