Dorman® 939-229 Steel Gray Wheel, 17 in. X 9.5 in., 8 x 200 mm Bolt Pattern
Manufacturer #939-229
|
Dorman® 939-229 Steel Gray Wheel, 17 in. X 9.5 in., 8 x 200 mm Bolt Pattern
Manufacturer #939-229
|
$142.99
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | 142 mm Bore Diameter; 17 mm Lug Hole Diameter; 11.5 mm Valve Stem Diameter |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Material | Steel |
| Color Finish | Gray |
| Condition | New |
| Product Fit | Direct Fit |
| Wheel Diameter | 17 in. |
| Wheel Width | 9.5 in. |
| Bolt Pattern | 8 x 200 mm Bolt Pattern |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Offset | 142 mm offset |
| Backspacing | 9.21 in. |
| Numberof Lugs | 8 Lugs |
| Design | Hole/slot design |
| Load Capacity | 2978 lbs. Weight Capacity |
| Replaces OE Number | STL03615U20N, 5C3Z1015W, 6C3Z1015W, AC3Z1015A, STL03615U, STL3615 |
| Warranty | Lifetime Dorman limited warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Interchange Part Number | STL03615U20N, 5C3Z1015W, 6C3Z1015W, AC3Z1015A, STL03615U, STL3615 |
| Series | OE Solutions Series |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Dorman®Steel Gray Wheel, 17 In. X 9.5 In., 8 X 200 Mm Bolt Pattern
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
100
Great it is perfectSteel Gray Wheel, 17 In. X 9.5 In., 8 X 200 Mm Bolt Pattern
5.0/5
Yes the wheel is perfect and looks great
JP
Posted by John P. / Sun, Nov 29
Showing 1 - 1 of 1 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.