Dorman® 42476 Rear Wiper Arm Help Series
Manufacturer #42476
|
Dorman® 42476 Rear Wiper Arm Help Series
Manufacturer #42476
|
$25.52
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Location | Rear |
| Notes | 1.7 lbs. Pressure Rating; 180 degrees Head Angle; Articulated; Snap In Wiper End Type; Arc Type |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Replaces OE Number | FT4Z17526A |
| Warranty | Lifetime Dorman limited warranty |
| Product Fit | Direct Fit |
| Prop 65 Warning |
|
| Attachment Style | Bolt-On |
| Color Finish | Matte Black |
| Interchange Part Number | FT4Z17526A |
| Length | 330 mm |
| Material | Plastic |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Series | Help Series |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Dorman®Rear Wiper Arm Help Series
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
100
Rear Wiper Arm Help Series
5.0/5
Fit perfectly !
BF
Posted by Bill F. / Wed, Sep 10
2020 Ford Edge Rear Wiper ArmRear Wiper Arm Help Series
5.0/5
The wiper arm was the perfect fit.
BG
Posted by Brenda G. / Fri, Jul 21
Showing 1 - 2 of 2 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.