Bosch® 2019 BMW 330i xDrive - Spark Plug, Do Not Gap, Gap is Preset, Original Center Electrode Material is Iridium, Sold Individually, 2.0L 4Cyl, OE Fine Wire Double Platinum Spark Plug Series
Manufacturer #8169
|
Bosch® 2019 BMW 330i xDrive - Spark Plug, Do Not Gap, Gap is Preset, Original Center Electrode Material is Iridium, Sold Individually, 2.0L 4Cyl, OE Fine Wire Double Platinum Spark Plug Series
Manufacturer #8169
|
Guaranteed to Fit 2019 BMW 330i xDrive
$14.49
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | (1) Ground Electrode; 14 mm Hex Size; 6000 Ohms Resistance; 4-Cycle Spark Plug Type; Nickel-Yttrium and Copper and Platinum Ground Electrode Tip; Standard Ground Configuration; Standard Ground Electrode Tip; Projected Ceramic Insulator; Flat Seat Type; With Resistor |
| Electrode Tip Material | Platinum, Nickel-Chromium-Iron, and Copper Electrode Tip |
| Replaces OE Number | 12120040551, 12120041666 |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Warranty | 1-year Bosch limited warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Ecomm Landing Page | Euro |
| Electrode Core Material | Nickel Chromium Electrode Core |
| Gap Size | 0.8 mm |
| Heat Range | 5 |
| Interchange Part Number | 12120040551, 12120041666 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Reach | 26.5 mm Reach |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Series | OE Fine Wire Double Platinum Spark Plug Series |
| Thread Size | 12 mm |
| Fitnotes | Do Not Gap, Gap is Preset, Original Center Electrode Material is Iridium |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Bosch®Spark Plug, Sold Individually, Oe Fine Wire Double Platinum Spark Plug Series
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
100
5 Star
0
Spark Plug, Sold Individually, Oe Fine Wire Double Platinum Spark Plug Series
4.0/5
Very Good, recommend
RV
Posted by Ruben V. / Mon, May 27
Showing 1 - 1 of 1 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.