Bosch® 2014 BMW 528i xDrive - Spark Plug, Do Not Gap, Gap is Preset, Original Center Electrode Material is Iridium, Sold Individually, 2.0L 4Cyl, Double Platinum Series
Manufacturer #8165
|
Bosch® 2014 BMW 528i xDrive - Spark Plug, Do Not Gap, Gap is Preset, Original Center Electrode Material is Iridium, Sold Individually, 2.0L 4Cyl, Double Platinum Series
Manufacturer #8165
|
Guaranteed to Fit 2014 BMW 528i xDrive
$8.99
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | 1.25 mm Thread Pitch; 14 mm Bi-Hex Hex Size; Gasket Seat Type; Solid Terminal Type; 0.8 mm Center Electrode Size; Fine Wire Type; Projected; (1) Standard; Taper-Cut Shape; With Resistor |
| Electrode Tip Material | Platinum Electrode Tip |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Warranty | 1-year Bosch limited warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Ecomm Landing Page | Euro |
| Electrode Core Material | Platinum Electrode Core |
| Gap Size | 0.8 mm |
| Heat Range | 5 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Reach | 26.5 mm Reach |
| Series | Double Platinum Series |
| Thread Size | 12 mm |
| Fitnotes | Do Not Gap, Gap is Preset, Original Center Electrode Material is Iridium |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Bosch®Spark Plug, Sold Individually, Double Platinum Series
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
100
Spark plug Bosch double platinum seriesSpark Plug, Sold Individually, Double Platinum Series
5.0/5
I have use these on my BMW 320i work perfect
R
Posted by Ray / Tue, Nov 18
Great quality and smooth performanceSpark Plug, Sold Individually, Double Platinum Series
5.0/5
I picked up the Bosch Double Platinum 8165 plugs recently, and they’ve been excellent so far. The car runs noticeably smoother with quicker starts and a more stable idle. These plugs came pre-gapped and installed easily — no issues with fit or threading. You can tell the build quality is solid, and I like that the double platinum design should last a lot longer than standard copper plugs. Great balance of performance and value — perfect if you want reliability without going all the way to iridium. Highly recommend checking the fitment for your engine, but for mine, they’ve been a great upgrade.
TG
Posted by Tom G. / Sat, Nov 01
Spark Plug, Sold Individually, Double Platinum Series
5.0/5
Fit perfectly
CB
Posted by Chris B. / Mon, Sep 01
AWESOME VALUE!Spark Plug, Sold Individually, Double Platinum Series
5.0/5
The parts worked perfectly and the service was super.
BD
Posted by Besther D. / Fri, Mar 01
Spark Plug, Sold Individually, Double Platinum Series
5.0/5
Thank you. Nice
VL
Posted by Vinh L. / Mon, Mar 08
Showing 1 - 5 of 5 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.
Question: Is this the one part for my vehicle ?Leon J. / Oct 03, 2023 / 2014 BMW 528i xDriveSpark Plug, Sold Individually, Double Platinum Series
Hi Leon, I'm glad to assist you. To check if this is compatible, use our vehicle selector. Make sure to enter the exact year, make, submodel, and engine size. Our website will automatically inform you if the part is a guaranteed fit for the selected vehicle. I hope this helps, and happy shopping.
AE
Showing 1 - 1 of 1 Questions