Bosch® 2013 Chrysler 300 - Spark Plug, Do Not Gap, Gap is Preset, With Dual s, Original Center Electrode Material is Copper/Nickel, Sold Individually, 5.7L 8Cyl, Platinum Series
Manufacturer #6734
|
Bosch® 2013 Chrysler 300 - Spark Plug, Do Not Gap, Gap is Preset, With Dual s, Original Center Electrode Material is Copper/Nickel, Sold Individually, 5.7L 8Cyl, Platinum Series
Manufacturer #6734
|
Guaranteed to Fit 2013 Chrysler 300
$4.99
$10.99
Save $6.00 (55%)
Price Match Guarantee
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | 1.25 mm Thread Pitch; 16 mm Hex Size; Gasket Seat Type; Solid Terminal Type; 0.6 mm Center Electrode Size; Fine Wire Type; Projected; (1) Standard; Taper-Cut Shape; With Resistor |
| Electrode Tip Material | Nickel alloy Electrode Tip |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Warranty | 1-year Bosch limited warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Promotions | Fuel Saver |
| Ecomm Landing Page | Euro |
| Electrode Core Material | Platinum Electrode Core |
| Gap Size | 1.1 mm |
| Heat Range | 8 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Reach | 26.5 mm Reach |
| Series | Platinum Series |
| Thread Size | 14 mm |
| Fitnotes | Do Not Gap, Gap is Preset, With Dual Spark Plugs, Original Center Electrode Material is Copper/Nickel |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Bosch®Spark Plug, 5.7L, 8Cyl, Sold Individually, Platinum Series
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
8
5 Star
92
Great price and fast shippingSpark Plug, 5.7L, 8Cyl, Sold Individually, Platinum Series
5.0/5
Exactly what I needed. Best price available and shipped fast.
FM
Posted by Fred M. / Fri, Apr 17
16 plugs for an 8 cylinder? Yep!Spark Plug, 5.7L, 8Cyl, Sold Individually, Platinum Series
5.0/5
Great deal on a set of 16 plugs! Thank you for the quick and easy transaction.
TB
Posted by Todd B. / Mon, Apr 06
awesomeSpark Plug, 5.7L, 8Cyl, Sold Individually, Platinum Series
5.0/5
Good product!!
FW
Posted by Frederick W. / Mon, Mar 30
Spark Plugs Platinum SeriesSpark Plug, 5.7L, 8Cyl, Sold Individually, Platinum Series
5.0/5
The spark plugs work grate.
ED
Posted by Edgardo D. / Fri, Jan 16
Great ExperienceSpark Plug, 5.7L, 8Cyl, Sold Individually, Platinum Series
5.0/5
Great plugs at a great price. Very fast shipping and communication. Will buy from here again for all my vehicle needs.
RN
Posted by Ricky N. / Tue, Dec 16
Showing 1 - 5 of 12 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.