Denso® 2016 Dodge Journey - Spark Plug, Set of 4, 4 Cyl 2.4L, Iridium TT Series
Manufacturer #SET-NP4701-4
|
Free Shipping
Free Shipping
Denso® 2016 Dodge Journey - Spark Plug, Set of 4, 4 Cyl 2.4L, Iridium TT Series
Manufacturer #SET-NP4701-4
|
Guaranteed to Fit 2016 Dodge Journey
$47.20
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Electrode Tip Material | Iridium Electrode Tip |
| Quantity Sold | Set of 4 |
| Warranty | 1-year or 12,000-mile Denso limited warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Electrode Core Material | Nickel |
| Gap Size | 1.0 mm |
| Heat Range | 16 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Reach | 19 mm Reach |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Series | Iridium TT Series |
| Thread Size | 14 mm thread size |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Denso®Spark Plug, Set Of 4, Iridium Tt Series
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
100
Spark Plug, Set Of 4, Iridium Tt Series
5.0/5
Price are good products are good
PM
Posted by Pedro M. / Wed, Mar 06
Like the idea of a four packSpark Plug, Set Of 4, Iridium Tt Series
5.0/5
I mean so far so good still getting about 28 miles per gallon. Everything‘s running good with them not that the miles per gallon is what the spark plugs is doing by a fresh set of plugs does wonders.
JL
Posted by Jordan L. / Sat, Oct 14
Spark plugsSpark Plug, Set Of 4, Iridium Tt Series
5.0/5
Works perfectly. Same as oem or better.
GL
Posted by Gnia L. / Fri, Aug 25
Showing 1 - 3 of 3 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.
Question: Are this need to be gap ?Edgar M. / Jul 05, 2025 / 2016 Dodge JourneySpark Plug, Set Of 4, Iridium Tt Series
There are currently no answers for this question.
Showing 1 - 1 of 1 Questions