Dorman® 2002 Ford F-150 - Brake Line, 78.8 in. Bed; Standard Cab Pickup; 4-Wheel ABS; With Rear Disc; 4WD; Under 7,700 Lb. Gvw, Stainless Steel, OE Solutions Series
Manufacturer #919-168
|
Dorman® 2002 Ford F-150 - Brake Line, 78.8 in. Bed; Standard Cab Pickup; 4-Wheel ABS; With Rear Disc; 4WD; Under 7,700 Lb. Gvw, Stainless Steel, OE Solutions Series
Manufacturer #919-168
|
Guaranteed to Fit 2002 Ford F-150
$211.49
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | 4000 psi Hose/Line Maximum Pressure; Pre-Formed |
| Material | Stainless Steel |
| Replaces OE Number | 6L3Z2234A, 6L3Z2234B, 6L3Z2B523B |
| Quantity Sold | Kit |
| Warranty | Lifetime Dorman limited warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Includes | 8 Tubes, 2 Brake Hoses, 2 Brake Line Brackets, and Fittings Included |
| Interchange Part Number | 6L3Z2234A, 6L3Z2234B, 6L3Z2B523B |
| Series | OE Solutions Series |
| Fitnotes | 78.8 in. Bed; Standard Cab Pickup; 4-Wheel ABS; With Rear Disc; 4WD; Under 7,700 Lb. Gvw |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Dorman®Oe Solutions Series Brake Line, Stainless Steel
1 Star
33
2 Star
0
3 Star
33
4 Star
33
5 Star
0
Oe Solutions Series Brake Line, Stainless Steel
3.0/5
No couplers to connect different size lines
GS
Posted by George S. / Sat, Nov 07
Hi George,
Thank you for your review.
Just to set your expectations, the package only includes in the 8 Tubes, 2 Brake Hoses, 2 Brake Line Brackets, Fittings, and the mounting hardware.
All the best,
Jason S.
Customer Advocate Team
JR
Answered by Jason R. / Mon, Nov 09too shortOe Solutions Series Brake Line, Stainless Steel
1.0/5
Last line before the rear axel was about 18 inches too short. All other lines were okay.
KH
Posted by Kerry H. / Fri, Aug 21
Hi Kerry,
Thank you for sharing this review about the fitment of the Brake Line.
We apologize if this has caused you any inconvenience. Based on our records, the Brake Line will fit a 2003 Ford F-150 XLT, 4WD, With Rear Disc, 4-Wheel ABS, Standard Cab Pickup, 78.8 in. Bed, Under 7,700 Lb. GVW. May we know if your vehicle has this features? Were you able to use and install the item? If yes, a rebate will be provided for the inconvenience.
For assistance, please feel free to contact us.
Thank you.
SC
Answered by Shebet C / Fri, Jan 08Good QualityOe Solutions Series Brake Line, Stainless Steel
4.0/5
I bought the kit to replace all the brake lines - matched up well - good quality - It does not come with hoses for front brakes, brass washers or the center axle hose with axle vent - must be bought separately - still recommend the purchase - other parts are about $20 each
JF
Posted by JB Ford / Fri, Feb 08
Showing 1 - 3 of 3 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.