Dorman® 2010 Ford F-150 - Vacuum Check Valve, 4WD Vacuum Hub Lock, Sold Individually
Manufacturer #926-391
|
Dorman® 2010 Ford F-150 - Vacuum Check Valve, 4WD Vacuum Hub Lock, Sold Individually
Manufacturer #926-391
|
Guaranteed to Fit 2010 Ford F-150
$21.52
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | 17 in. Length; 0.39 in. OD; 10 mm Max OD; (3) Port Quantity; EPDM Material |
| Warranty | Lifetime Dorman limited warranty |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Prop 65 Warning |
|
| Interchange Part Number | AL3Z3A788A, BL3Z3A788A |
| Product Fit | Direct Fit |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Replaces OE Number | AL3Z3A788A, BL3Z3A788A |
| Fitnotes | 4WD Vacuum Hub Lock |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Dorman®Vacuum Check Valve - Direct Fit, Sold Individually
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
25
5 Star
75
Perfect fitVacuum Check Valve - Direct Fit, Sold Individually
5.0/5
Part exactly as described. Perfect fit. Very good price.
AD
Posted by Amos D. / Wed, Apr 03
Quick 4X4 fix !!!Vacuum Check Valve - Direct Fit, Sold Individually
5.0/5
This part fit my 2014 Ford F-150 XL 4X4 5.0 liter Coyote engine. It fixed the vaccum leak in my 4X4 system that was preventing my 4X4 from working properly... I highly recommend this direct fit product. Plus, it arrived quickly...
CarParts.Com sells great quality products and parts for your vehicle !!!
Thanks ! CarParts. 😎
M
Posted by Mikey / Mon, Jan 29
Very satisfiedVacuum Check Valve - Direct Fit, Sold Individually
5.0/5
Great prices on parts , oem fits like original and ships fast . Every time I need I parts <a href="http://carparts.com" target="_blank">carparts.com</a> is my go to
MO
Posted by Manuel O. / Fri, Nov 17
GreatVacuum Check Valve - Direct Fit, Sold Individually
4.0/5
Part fits great. Came in descent timing.
WM
Posted by William M. / Fri, Sep 08
Showing 1 - 4 of 4 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.
Question: Just the check valve or the whole assembly hose?Mikey / Dec 13, 2023 / 2010 Ford F-150Vacuum Check Valve - Direct Fit, Sold Individually
Hi Michael, thank you for reaching out! It is an assembly. You can click the link below to order this part while stocks last. Have a good one!
https://www.carparts.com/vacuum-check-valve/dorman/rb926391?can=cpab2020_csqa_20231212
AB
Showing 1 - 1 of 1 Questions