Perfection Clutch® 2005 Ford F-150 - Clutch Kit, Self-Adjusting design (OE style), 11 1/2 in. Clutch Diameter, 10 Tooth Spline, 1 1/16 in. Input Shaft Diameter, Release Bearing Must Be Serviced With Slave Cylinder - Not Included, With Alignment Tool, Without Flywheel
Manufacturer #MU70160-1
|
Free Shipping
Free Shipping
Perfection Clutch® 2005 Ford F-150 - Clutch Kit, Self-Adjusting design (OE style), 11 1/2 in. Clutch Diameter, 10 Tooth Spline, 1 1/16 in. Input Shaft Diameter, Release Bearing Must Be Serviced With Slave Cylinder - Not Included, With Alignment Tool, Without Flywheel
Manufacturer #MU70160-1
|
Guaranteed to Fit 2005 Ford F-150
$197.13
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | Diaphragm Style, Dampened Clutch Disc Type, Contents: Cover, Disc, Pilot Bearing or Bushing, Alignment Tool, Hydraulic Line Tool, Spline Lubricant |
| Quantity Sold | Kit |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Material | Organic Disc |
| Product Fit | Direct Fit |
| Alignment Tool Included | With Alignment Tool |
| Flywheel Included | Without Flywheel |
| Release Bearing Included | Without Release Bearing |
| Clutch Disc Included | With Clutch Disc |
| Pilot Bushing Included | With Pilot Bushing |
| Disc Diameter | 292.1 mm |
| Spline Count | 10 Spline |
| Replaces OE Number | 6L3Z7L596K |
| Warranty | 1-year Perfection limited warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Interchange Part Number | 6L3Z7L596K |
| Series | Perfection Clutch OE Replacement |
| Fitnotes | Self-Adjusting design (OE style), 11 1/2 in. Clutch Diameter, 10 Tooth Spline, 1 1/16 in. Input Shaft Diameter, Release Bearing Must Be Serviced With Slave Cylinder - Not Included |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
There are no reviews for this product.There are no reviews for this product.Be the first to write a review.
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
0
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.
Question: Is this clutch package self adjusting?Jose B. / Apr 10, 2021 / 2005 Ford F-150Clutch Kit, With Alignment Tool Without Flywheel Without Release Bearing Perfection Clutch Oe Replacement
Hi Jose, I'm glad to help you out. Yes, this clutch kit is self-adjusting. You can click on the link below to get back to the product page to order it. I hope this helps. Happy shopping.
https://www.carparts.com/clutch-kit/perfection-clutch/pfcmu701601?can=cpgg4850
GG
Showing 1 - 1 of 1 Questions