Bosch® 2008 Ford Mustang - Spark Plug, Do Not Gap, Gap is Preset, Original Center Electrode Material is Copper/Nickel, Sold Individually, 4.0L 6Cyl, OE Fine Wire Double Platinum Spark Plug Series
Manufacturer #8120
|
Bosch® 2008 Ford Mustang - Spark Plug, Do Not Gap, Gap is Preset, Original Center Electrode Material is Copper/Nickel, Sold Individually, 4.0L 6Cyl, OE Fine Wire Double Platinum Spark Plug Series
Manufacturer #8120
|
Guaranteed to Fit 2008 Ford Mustang
$7.31
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | Extended Platinum |
| Spark Plug Code | HR8JPP33V |
| Electrode Tip Material | Platinum Electrode Tip |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Warranty | 1-year Bosch limited warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Ecomm Landing Page | Euro |
| Electrode Core Material | Platinum Electrode Core |
| Heat Range | 8 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Reach | 17.5 mm Reach |
| Series | OE Fine Wire Double Platinum Spark Plug Series |
| Thread Size | 14 mm thread size |
| Fitnotes | Do Not Gap, Gap is Preset, Original Center Electrode Material is Copper/Nickel |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
There are no reviews for this product.There are no reviews for this product.Be the first to write a review.
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
0
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.