WIX® 2018 Ford Taurus - Oil Filter, Spin-on, Yes, 3.5L 6Cyl
Manufacturer #57502
|
WIX® 2018 Ford Taurus - Oil Filter, Spin-on, Yes, 3.5L 6Cyl
Manufacturer #57502
|
Guaranteed to Fit 2018 Ford Taurus
$10.49
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | 2.94 in. Top OD; 21 Micron; 22 Bypass Relief Valve Setting; 2/20=6/20 Beta Ratio; 10-12 GPM Flow Rate; Enhanced Cellulose Media Material |
| Type | Spin-on |
| Anti Drainback Valve | Anti-Drainback Valve |
| Product Fit | Direct Fit |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Dimensions | 4.09 in. Height |
| Replaces OE Number | AA5Z6714A, FL500S |
| Thread Size | 22 x 1.5 mm Thread Size |
| Warranty | WIX limited warranty |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Prop 65 Warning |
|
| Interchange Part Number | AA5Z6714A, FL500S |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
WIX®Oil Filter - Spin-On, Direct Fit, Sold Individually
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
100
Good filter!Oil Filter - Spin-On, Direct Fit, Sold Individually
5.0/5
Works great! No leaking or anything
JB
Posted by Johnathan B. / Wed, Feb 14
Oil Filter - Spin-On, Direct Fit, Sold Individually
5.0/5
1/2 price of local auto parts store…fast shipping
JP
Posted by Jeff P. / Fri, Feb 24
Showing 1 - 2 of 2 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.
Question: This oil filter is good with synthetic oil ?Iraklis B. / Dec 01, 2023 / 2018 Ford TaurusOil Filter - Spin-On, Direct Fit, Sold Individually
Hi Irakli, thank you for reaching out! Yes, it does! Click the link below to order the part while stocks last. Have a good one!
https://www.carparts.com/oil-filter/wix/wix57502?can=cpab2020_csqa_20231130
AB
Showing 1 - 1 of 1 Questions