AutoWheels® 2008 Honda Accord - Aluminum Silver Wheel, Sedan, 17 in. x 7.5 in., 5 x 115 mm Bolt Pattern
Manufacturer #ALY63938U10N
|
Free Shipping
Free Shipping
AutoWheels® 2008 Honda Accord - Aluminum Silver Wheel, Sedan, 17 in. x 7.5 in., 5 x 115 mm Bolt Pattern
Manufacturer #ALY63938U10N
|
Guaranteed to Fit 2008 Honda Accord
$217.29
$224.05
Save $6.76 (3%)
Price Match Guarantee
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | Machined Face with Painted Silver Pockets |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Material | Aluminum |
| Color Finish | Silver |
| Condition | New |
| Product Fit | Direct Fit |
| Wheel Diameter | 17 in. |
| Wheel Width | 7.5 in. |
| Bolt Pattern | 5 x 115 mm Bolt Pattern |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Offset | 55 mm offset |
| Hub Center Diameter | 64.1 mm Hub Center Diameter |
| Numberof Lugs | 5 Lugs |
| Replaces OE Number | 42700TE0A91 |
| Warranty | Jante 2-Year Limited Warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Interchange Part Number | 42700TE0A91 |
| Fitnotes | Sedan |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
There are no reviews for this product.There are no reviews for this product.Be the first to write a review.
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
0
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.
Question: Is this wheel black or silver?Jera J. / Sep 05, 2020 / 2008 Honda AccordJante Aluminum Silver Wheel - 17 In. X 7.5 In., 5 X 115 Mm Bolt Pattern, Sold Individually
Hello Jera,
According to the Highlights section this wheel is Charcoal finish.
AP
Yes, a charcoal finish
TA
Answered by Tari A. / Thu, Sep 10Showing 1 - 1 of 1 Questions