NGK® 2001 Honda Civic - Spark Plug, Sold Individually, 4 Cyl 1.7L, Iridium IX Series
Manufacturer #6441
|
NGK® 2001 Honda Civic - Spark Plug, Sold Individually, 4 Cyl 1.7L, Iridium IX Series
Manufacturer #6441
|
Guaranteed to Fit 2001 Honda Civic
$16.50
Price Match Guarantee
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | Iridium Long Life; Ships to U.S. addresses only. Cannot be shipped internationally. |
| Spark Plug Code | ZFR6FIX-11 |
| Electrode Tip Material | Iridium Electrode Tip |
| Replaces OE Number | FR7LII33X, 9803, IK16L, XP5224, 6441, 99906910X9020, MZ602069, 1UNH18110, BY481ZFR6F, QSP3 |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Warranty | 60-day NGK limited warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Promotions | Fuel Saver |
| Electrode Core Material | Copper Electrode Core |
| Gap Size | 1.1 mm |
| Heat Range | 6 |
| Interchange Part Number | 9604, XP5224, FR7LII33X, 9803, IK16L, XP5224, 6441, 99906910X9020, MZ602069, 1UNH18110, BY481ZFR6F, QSP3 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Reach | 19 mm Reach |
| Series | Iridium IX Series |
| Thread Size | 14 mm thread size |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
NGK®Spark Plug, Sold Individually, Iridium Ix Series
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
33
5 Star
67
Quick ship of order.Spark Plug, Sold Individually, Iridium Ix Series
5.0/5
Received item quickly and parts were as expected.
KC
Posted by Kyle C. / Mon, Apr 20
ReviewSpark Plug, Sold Individually, Iridium Ix Series
4.0/5
Seems to be working just fine and came nice and clean thank you
EM
Posted by Edward M. / Mon, Jan 26
Spark Plug, Sold Individually, Iridium Ix Series
5.0/5
Shipped on time, no issues with installation, works as expected.
LS
Posted by Lucretia S. / Tue, Aug 19
High quality, fair price.Spark Plug, Sold Individually, Iridium Ix Series
5.0/5
Quality product, fair price..
PK
Posted by Pete K. / Fri, Mar 01
Perfect Service Every Time!Spark Plug, Sold Individually, Iridium Ix Series
4.0/5
Upon ordering the spark plugs, they were an assured fit with my vehicle. Speedy delivery which was awesome. However, the plugs were for a 3.7L and not a 4.0L. After contacting the returns department, they were super helpful with making the situation right. I wish that the plugs would have been the proper ones, but dealing with this company deserves a good review. They are awesome!
TM
Posted by Tanner M. / Mon, Feb 05
Showing 1 - 5 of 9 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.
Question: How many come in the box ?Joshua T. / Apr 04, 2021 / 2001 Honda CivicSpark Plug, Sold Individually, Iridium Ix Series
Hi Joshua, I'm glad to help you out. As per this particular one, this is is sold individually. The price of $14 is for one spark plug only. I hope this helps. Happy shopping.
JE
Usually come with number of cylinders of your car, ie 4,6, 8 etc
KR
Answered by Kent R. / Sun, Apr 044
D
Answered by Devin / Sun, Apr 04Showing 1 - 1 of 1 Questions