Replacement 2008-2013 Infiniti G37 - Accessory Belt Idler Pulley
Manufacturer #RN31740001
|
Replacement 2008-2013 Infiniti G37 - Accessory Belt Idler Pulley
Manufacturer #RN31740001
|
$11.94
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Location | Grooved Pulley |
| Notes | Serpentine; 7-groove; 70 mm OD; 12 mm ID; 28.4 mm W |
| Warranty | 1-year Replacement unlimited-mileage warranty |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Prop 65 Warning |
|
| Promotions | Ready to Ship |
| Interchange Part Number | 89151, 119277S000, 11925JK20D, 119257S00A |
| Numberof Grooveson Pulley | 7-Groove Pulley |
| Product Fit | Direct Fit |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Returns Policy | 30-Day Return Policy |
| Replaces OE Number | 119277S000, 11925JK20D, 119257S00A |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
ReplacementAccessory Belt Idler Pulley
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
100
GoodAccessory Belt Idler Pulley
5.0/5
It fits and works
SB
Posted by Shawn B. / Sat, Jan 17
Accessory Belt Idler Pulley
5.0/5
part was a easy search, R&R and works great. no problems.
CL
Posted by Charles L. / Fri, May 23
Good quality n fit!!Accessory Belt Idler Pulley
5.0/5
Excellent an correct one!!!!
AM
Posted by Angel M. / Sun, Mar 09
ExelenteAccessory Belt Idler Pulley
5.0/5
The part they ok
BB
Posted by Burke B. / Wed, Apr 17
Accessory Belt Idler Pulley
5.0/5
Fits just like the oem good quality bearing work great!
AP
Posted by Andrew P. / Wed, Aug 30
Showing 1 - 5 of 7 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.
Question: Is this the pully that goes on the same bracket as the tensioner pully ? On a 2008 g35 sport sedanA Shopper / Dec 01, 2020 / Infiniti G37Accessory Belt Idler Pulley
Hi,
This drive belt idler pulley is compatible with the 2008 Infiniti G35 Sport 6 Cyl 3.5L. Look along the front frame rail, under the hood, or the fender rail near the drive belt for the drive belt routing diagram. If it's not present, refer to the repair manual to determine the location of the idler pulley in the pulley system of the vehicle.
GG
Showing 1 - 1 of 1 Questions