Philips® 2007 Kia Spectra - Driver and Passenger Side Halogen 9003 Headlight Bulb, High and Low Beam, High Beam and Low Beam, Set of 2, X-tremeVision Series
Manufacturer #9003XVB2
|
Philips® 2007 Kia Spectra - Driver and Passenger Side Halogen 9003 Headlight Bulb, High and Low Beam, High Beam and Low Beam, Set of 2, X-tremeVision Series
Manufacturer #9003XVB2
|
Guaranteed to Fit 2007 Kia Spectra
$42.49
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Location | Driver and Passenger Side |
| Notes | 3400K Color Temperature; P43t-38 Base; DOT Compliant; 300 Plus Hours Lifetime |
| Quantity Sold | Set of 2 |
| Beam | High Beam and Low Beam |
| Light Source | Halogen |
| Bulb Type | 9003 |
| Wattage | 60/55 watts |
| Voltage | 12V |
| Recommended Use | OE Upgrade |
| Color Temperature | 3400 K |
| Warranty | Not Applicable |
| Prop 65 Warning |
|
| Series | X-tremeVision Series |
| Fitnotes | High and Low Beam |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Philips®Driver And Passenger Side X-Tremevision Series Halogen 9003 Headlight Bulb, High Beam And Low Beam, +100% More Vision
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
100
Driver And Passenger Side X-Tremevision Series Halogen 9003 Headlight Bulb, High Beam And Low Beam, +100% More Vision
5.0/5
Have to give you five stars on my savings and quality received. The right parts delivered fast. Can't beat it!
MB
Posted by Melissa B. / Sun, Oct 29
Showing 1 - 1 of 1 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.
Question: are these the brightest bulbs i can use in my car ?donald m. / Feb 28, 2021 / 2007 Kia SpectraDriver And Passenger Side X-Tremevision Series Halogen 9003 Headlight Bulb, High Beam And Low Beam, +100% More Vision
Hi Donald,
Philips X-tremeVision headlight bulb produces excellent light-beam with 100% more visibility compared to standard bulb.
AP
Question: 2003 infiniti g35 coupe high beam bulb how do you know when the ballast is bad?kimman / Nov 30, 2021 / 2007 Kia SpectraDriver And Passenger Side X-Tremevision Series Halogen 9003 Headlight Bulb, High Beam And Low Beam, +100% More Vision
Hello! What I normally do if an HID headlight isn't working is to start by swapping bulbs side to side. If the issue follows the bulb, then the bulb is likely bad. If the same side continues not to work, then the ballast is likely bad.
MD
Showing 1 - 2 of 2 Questions