AutoWheels® 2011 Mazda 6 - Aluminum Silver Wheel, 17 in. x 7 in., 5 x 114 mm Bolt Pattern
Manufacturer #ALY64942U20N
|
Free Shipping
Free Shipping
AutoWheels® 2011 Mazda 6 - Aluminum Silver Wheel, 17 in. x 7 in., 5 x 114 mm Bolt Pattern
Manufacturer #ALY64942U20N
|
Guaranteed to Fit 2011 Mazda 6
$155.99
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | Painted Silver |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Material | Aluminum |
| Color Finish | Silver |
| Condition | New |
| Product Fit | Direct Fit |
| Wheel Diameter | 17 in. |
| Wheel Width | 7 in. |
| Bolt Pattern | 5 x 114 mm Bolt Pattern |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Offset | 55 mm offset |
| Hub Center Diameter | 67.1 mm Hub Center Diameter |
| Numberof Lugs | 5 Lugs |
| Replaces OE Number | 9965517070 |
| Warranty | Jante 2-Year Limited Warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Interchange Part Number | 9965517070 |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
AutoWheels®Jante Aluminum Silver Wheel - 17 In. X 7 In., 5 X 114 Mm Bolt Pattern, Sold Individually
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
100
5 starsJante Aluminum Silver Wheel - 17 In. X 7 In., 5 X 114 Mm Bolt Pattern, Sold Individually
5.0/5
Fast delivery. Excellent replacement.
VJ
Posted by Victor J. / Thu, Jul 17
Showing 1 - 1 of 1 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.
Question: What is the appropriate tire size that will fit this wheel?Keion D. / Apr 15, 2022 / 2011 Mazda 6Jante Aluminum Silver Wheel - 17 In. X 7 In., 5 X 114 Mm Bolt Pattern, Sold Individually
Hello,
These wheels are designed to be a direct replacement for the 17" wheels found on the 2011-2013 Mazda 6. If you have one of those cars, you can find the recommended tire size listed on a placard inside the car's door jamb.
MB
Showing 1 - 1 of 1 Questions