SureStop® 2010 Mazda 6 - Front, Driver or Passenger Side Brake Disc, Natural Finish, Plain Surface, Vented, 5 Lugs, 298.45 mm, 2.5L 4Cyl, Pro-Line Series
Manufacturer #M27110074
|
SureStop® 2010 Mazda 6 - Front, Driver or Passenger Side Brake Disc, Natural Finish, Plain Surface, Vented, 5 Lugs, 298.45 mm, 2.5L 4Cyl, Pro-Line Series
Manufacturer #M27110074
|
Guaranteed to Fit 2010 Mazda 6
$43.99
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Location | Front, Driver or Passenger Side |
| Notes | 1.91 in. Height; 0.98 in. nom. Thickness; 0.91 in. min. Thickness; 2.83 in. Hub Reg; 0.51 in. Bolt Size |
| Disc Design | Plain Surface |
| Disc Finish | Natural Finish |
| Disc Diameter | 298.45 mm |
| Disc Construction | Vented |
| Numberof Lugs | 5 Lugs |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Warranty | 3-year or 36,000-mile SureStop limited warranty |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Prop 65 Warning |
|
| Promotions | Ready to Ship |
| Disc Material | Cast Iron |
| Interchange Part Number | 12161088, 6E5Z1125AA, GP7Y3325XB, 9E5Z1125AA, 9E5Z1125B, 9E5Z1125A, 9E5Z1125C |
| Returns Policy | 30-Day Return Policy |
| Series | Pro-Line Series |
| Replaces OE Number | 6E5Z1125AA, GP7Y3325XB, 9E5Z1125AA, 9E5Z1125B, 9E5Z1125A, 9E5Z1125C |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
SureStop®Front, Driver Or Passenger Side Brake Disc, Plain Surface, Vented, 5 Lugs, Pro-Line Series
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
5
4 Star
15
5 Star
80
Front, Driver Or Passenger Side Brake Disc, Plain Surface, Vented, 5 Lugs, Pro-Line Series
5.0/5
A++ SERVICE
DK
Posted by Doug K. / Sat, Jul 26
Bought a pairFront, Driver Or Passenger Side Brake Disc, Plain Surface, Vented, 5 Lugs, Pro-Line Series
4.0/5
It’s been 2 weeks since I installed them on my vehicle. So far so good.
KT
Posted by K T. / Wed, Mar 26
PerfectFront, Driver Or Passenger Side Brake Disc, Plain Surface, Vented, 5 Lugs, Pro-Line Series
5.0/5
2012 Ford Fusion SE perfect fit.
DT
Posted by David T. / Mon, Mar 18
Front, Driver Or Passenger Side Brake Disc, Plain Surface, Vented, 5 Lugs, Pro-Line Series
3.0/5
The very knowledgeable and they're helpful
BM
Posted by Bryanna M. / Mon, Feb 26
PerfectFront, Driver Or Passenger Side Brake Disc, Plain Surface, Vented, 5 Lugs, Pro-Line Series
4.0/5
Very great rotors once I put them on my ford every stop was smooth sailing till this day
DT
Posted by David T. / Sat, Nov 04
Showing 1 - 5 of 20 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.