SureStop® 2014 Mazda CX-5 - Front, Driver or Passenger Side Brake Disc, Natural Finish, Plain Surface, Vented, 5 Lugs, 296.93 mm, 2.0L 4Cyl, Pro-Line Series
Manufacturer #M27110032
|
SureStop® 2014 Mazda CX-5 - Front, Driver or Passenger Side Brake Disc, Natural Finish, Plain Surface, Vented, 5 Lugs, 296.93 mm, 2.0L 4Cyl, Pro-Line Series
Manufacturer #M27110032
|
Guaranteed to Fit 2014 Mazda CX-5
$45.99
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Location | Front, Driver or Passenger Side |
| Notes | 2.03 in. Height; 1.1 in. nom. Thickness; 1.02 in. min. Thickness; 2.68 in. Hub Reg.; 0.51 in. Bolt Size |
| Disc Design | Plain Surface |
| Disc Finish | Natural Finish |
| Disc Diameter | 296.93 mm |
| Disc Construction | Vented |
| Numberof Lugs | 5 Lugs |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Warranty | 3-year or 36,000-mile SureStop limited warranty |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Prop 65 Warning |
|
| Promotions | Ready to Ship |
| Disc Material | Cast Iron |
| Interchange Part Number | 12145084, GHP933251A |
| Returns Policy | 30-Day Return Policy |
| Series | Pro-Line Series |
| Replaces OE Number | GHP933251A |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
SureStop®Rear, Driver Or Passenger Side Brake Disc, Plain Surface, Solid, 5 Lugs, 10.63 In. Disc Diameter
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
3
4 Star
5
5 Star
92
Rear, Driver Or Passenger Side Brake Disc, Plain Surface, Solid, 5 Lugs, 10.63 In. Disc Diameter
5.0/5
Great price it fit well.
JV
Posted by Jackeline V. / Mon, Nov 24
Rear, Driver Or Passenger Side Brake Disc, Plain Surface, Solid, 5 Lugs, 10.63 In. Disc Diameter
5.0/5
Thankyou for cooperation
DD
Posted by Darryl D. / Fri, Aug 22
Wheel discsRear, Driver Or Passenger Side Brake Disc, Plain Surface, Solid, 5 Lugs, 10.63 In. Disc Diameter
5.0/5
Parts were good Slow shipping.
DM
Posted by Doris M. / Mon, Jan 06
Great productRear, Driver Or Passenger Side Brake Disc, Plain Surface, Solid, 5 Lugs, 10.63 In. Disc Diameter
5.0/5
The product is a really good investment and affordable I am impressed I am very satisfied it was money well spent
LS
Posted by Levonda S. / Wed, Apr 17
Rear, Driver Or Passenger Side Brake Disc, Plain Surface, Solid, 5 Lugs, 10.63 In. Disc Diameter
5.0/5
Arrived on time, great fit. Working well and no complaints. Thanks.
LJ
Posted by Larry J. / Fri, Jan 19
Showing 1 - 5 of 39 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.