Bosch® 2012 Mazda CX-9 - Spark Plug, Do Not Gap, Gap is Preset, Original Center Electrode Material is Platinum, Sold Individually, 3.7L 6Cyl, Platinum Series
Manufacturer #6750
|
Bosch® 2012 Mazda CX-9 - Spark Plug, Do Not Gap, Gap is Preset, Original Center Electrode Material is Platinum, Sold Individually, 3.7L 6Cyl, Platinum Series
Manufacturer #6750
|
Guaranteed to Fit 2012 Mazda CX-9
$9.01
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | (1) Ground Electrode; 16 mm Hex Size; 6000 Ohms Resistance; 4-Cycle Spark Plug Type; Nickel-Yttrium Ground Electrode Tip; Standard Ground Configuration; Standard Ground Electrode Tip; Projected Ceramic Insulator; Tapered Seat Type; With Resistor |
| Electrode Tip Material | Platinum Electrode Tip |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Warranty | 1-year Bosch limited warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Ecomm Landing Page | Euro |
| Electrode Core Material | Nickel-Yttrium, Copper, and Platinum Electrode Core |
| Gap Size | 1 mm |
| Heat Range | 7 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Reach | 25 mm Reach |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Series | Platinum Series |
| Thread Size | 14 mm |
| Fitnotes | Do Not Gap, Gap is Preset, Original Center Electrode Material is Platinum |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Bosch®Spark Plug, Sold Individually, Platinum Series
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
100
Everything I’ve ever orderedSpark Plug, Sold Individually, Platinum Series
5.0/5
This and everything I’ve ever ordered from carparts was and has been a perfect fit, I’ve never had to return a part and I love that you have so many options to choose from no matter if it’s price, performance or a preference in manufacturer.
RA
Posted by Robert A. / Thu, Mar 19
PerfectSpark Plug, Sold Individually, Platinum Series
5.0/5
Great quality
DH
Posted by Daniel H. / Fri, Oct 24
Perfect working orderSpark Plug, Sold Individually, Platinum Series
5.0/5
Had a great experience buying these plug’s exactly what was said in definition and working perfectly.thank you for always helping!!!!
JF
Posted by Jason F. / Wed, Jun 25
Showing 1 - 3 of 3 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.