NGK® 1995 Mazda Miata - Spark Plug, Sold individually, 4 Cyl 1.8L, V-Power Series
Manufacturer #6953
|
NGK® 1995 Mazda Miata - Spark Plug, Sold individually, 4 Cyl 1.8L, V-Power Series
Manufacturer #6953
|
Guaranteed to Fit 1995 Mazda Miata
$11.92
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | Semi-Surface Gap; Ships to U.S. addresses only. Cannot be shipped internationally. |
| Spark Plug Code | BKR5E-11 |
| Electrode Tip Material | Nickel alloy Electrode Tip |
| Replaces OE Number | 1765234, FR8DPX, RC12YC5, K16PRU11, SP424, 3924, 6953, FR3CLS6, 9004851158008, E364, 948200566, PBP0118110AA, 9004851158, 980795514E02, 586007635, MS851357, 000018BP01, 22401KA210, 1259967716, K5RF11, 980795514E, 2240155Y15 |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Warranty | 60-day NGK limited warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Electrode Core Material | Copper Electrode Core |
| Gap Size | 1.1 mm |
| Interchange Part Number | 1765234, FR8DPX, RC12YC5, K16PRU11, SP424, 3924, 6953, FR3CLS6, 9004851158008, E364, 948200566, PBP0118110AA, 9004851158, 980795514E02, 586007635, MS851357, 000018BP01, 22401KA210, 1259967716, K5RF11, 980795514E, 2240155Y15 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Reach | 19 mm Reach |
| Series | V-Power Series |
| Thread Size | 14 mm thread size |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
NGK®Spark Plug, Sold Individually, V-Power Series
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
5
5 Star
95
NGK is great.Spark Plug, Sold Individually, V-Power Series
5.0/5
This product is very good. Love it, perfect fix for my matrix.
ES
Posted by Eddie S. / Sat, Dec 20
Spark Plug, Sold Individually, V-Power Series
5.0/5
So far so good
PW
Posted by Perry W. / Wed, Dec 03
Spark Plug, Sold Individually, V-Power Series
5.0/5
Awesome job and great product
AB
Posted by Angel B. / Wed, Nov 26
Spark Plug, Sold Individually, V-Power Series
5.0/5
NEED some more
CR
Posted by Chris R. / Thu, Nov 06
PlugsSpark Plug, Sold Individually, V-Power Series
5.0/5
Speedy delivery and great fit
JL
Posted by Jessica L. / Mon, Oct 27
Showing 1 - 5 of 21 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.
Question: How many miles do they last?Ronda S. / Apr 10, 2020 / 1995 Mazda MiataSpark Plug, Sold Individually, V-Power Series
There are currently no answers for this question.
Question: What is the gap ratio for the spark plug 2000 chrysler cirrus?Terrence S. / Sep 20, 2020 / 1995 Mazda MiataSpark Plug, Sold Individually, V-Power Series
Hello Terrence,
The spark plug gap for 2000 Cirrus depends on the engine size. The 2.0L uses .035", the 2.4L is .050" while the V6 2.5L is .044".
AP
I don't know the answer to that question but NGK usually gaps their plugs according to the make and model year for which they fit. Just make sure to inquire at a dealership or consult a manual dedicated specifically for the make, year and model. You can also reference the gap according to the VIN number of the make and model, and year.
CB
Answered by Carlos B. / Tue, Oct 20Showing 1 - 2 of 2 Questions