Denso® 2002 Mercedes Benz E430 - Spark Plug, Resistor Plug, Sold individually, 8 Cyl 4.3L, Standard Series
Manufacturer #3143
|
Denso® 2002 Mercedes Benz E430 - Spark Plug, Resistor Plug, Sold individually, 8 Cyl 4.3L, Standard Series
Manufacturer #3143
|
Guaranteed to Fit 2002 Mercedes Benz E430
$11.49
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | 5/8 in. hex size; Projected tip; Solid terminal type; Gasket seat style; ISO overall height; Machine rolled threads |
| Spark Plug Code | K16PR-L11 |
| Electrode Tip Material | Nickel |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Warranty | 1-year Denso limited Warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Promotions | Last Chance Deals |
| Electrode Core Material | Nickel |
| Gap Size | 1.1 mm |
| Heat Range | 16 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Reach | 19 mm Reach |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Series | Standard Series |
| Thread Size | 14 mm thread size |
| Fitnotes | Resistor Plug |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Denso®Spark Plug, Sold Individually, Standard Series
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
100
GreatSpark Plug, Sold Individually, Standard Series
5.0/5
The parts were great thank you carparts
TM
Posted by Tina M. / Sat, Sep 11
goodSpark Plug, Sold Individually, Standard Series
5.0/5
bit expensive but good quality
DS
Posted by Donna S. / Wed, Aug 25
Showing 1 - 2 of 2 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.