Brembo® 2011 Nissan Sentra - Front, Driver or Passenger Side Brake Disc, Coated, Plain Surface, Vented, 5 Lugs, 296 mm, PRIME Series
Manufacturer #09.A716.21
|
Free Shipping
Free Shipping
Brembo® 2011 Nissan Sentra - Front, Driver or Passenger Side Brake Disc, Coated, Plain Surface, Vented, 5 Lugs, 296 mm, PRIME Series
Manufacturer #09.A716.21
|
Guaranteed to Fit 2011 Nissan Sentra
$104.84
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Location | Front, Driver or Passenger Side |
| Notes | 44 mm Height; 24 mm Minimum Thickness; 26 mm Nominal Thickness; 68 mm Centering Diameter; UV Coated Rust Resistant Coating |
| Disc Design | Plain Surface |
| Disc Finish | Coated |
| Disc Diameter | 296 mm |
| Disc Construction | Vented |
| Numberof Lugs | 5 Lugs |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Warranty | 2-year Brembo limited warranty |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Prop 65 Warning |
|
| Ecomm Landing Page | Euro |
| Disc Material | Cast Iron |
| Discard Thickness | 24 mm |
| Interchange Part Number | 402061KC1A, 402061KC1B, 40206JG00A, 40206JG00B, 40206JG00C |
| Product Fit | Direct Fit |
| Series | PRIME Series |
| Replaces OE Number | 402061KC1A, 402061KC1B, 40206JG00A, 40206JG00B, 40206JG00C |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Brembo®Front, Driver Or Passenger Side Brake Disc, Coated, Plain Surface, Vented, 5 Lugs, 296 Mm, Prime Series
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
100
4 Star
0
5 Star
0
Front, Driver Or Passenger Side Brake Disc, Coated, Plain Surface, Vented, 5 Lugs, 296 Mm, Prime Series
3.0/5
The photo shows two, but you only get one. The company makes great rotors but make sure you get two
LL
Posted by Lou Lou G. / Mon, Sep 15
Showing 1 - 1 of 1 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.