Monroe® 2024 Nissan Sentra - Rear, Driver or Passenger Side, Shock, OESpectrum Series
Manufacturer #5572
|
Monroe® 2024 Nissan Sentra - Rear, Driver or Passenger Side, Shock, OESpectrum Series
Manufacturer #5572
|
Guaranteed to Fit 2024 Nissan Sentra
$50.53
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Location | Rear, Driver or Passenger Side |
| Type | Shock |
| Condition | New |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Product Fit | Direct Fit |
| Extended Length | 25.84 in. Extended Length |
| Damper Travel | 8.53 in. Damper Travel |
| Replaces OE Number | E62106LB4A, 5572 |
| Interchange Part Number | E62106LB4A, 5572 |
| Lower Mount Style | Loop Bushing and Sleeve Mount - 12 mm Sleeve ID x 2 1/8 in. Sleeve OAL |
| Upper Mount Style | Stem Mount - 1 3/16 in. Stem Length x M10 Thread Pitch |
| Warranty | Lifetime Monroe limited warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Compressed Length | 17.32 in. Compressed Length |
| Series | OESpectrum Series |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Monroe®Rear, Driver Or Passenger Side Shock, Oespectrum Series
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
100
5 Star
0
Missing partRear, Driver Or Passenger Side Shock, Oespectrum Series
4.0/5
One out of the two packages came with everything, the one was just missing the nut so I had to use my old nut from my struts .
CJ
Posted by Cristian J. / Fri, Jun 21
Showing 1 - 1 of 1 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.