Manufacturer #SET-NGBKR5E11-4
Free Shipping
Free Shipping
NGK® 1997 Nissan Sentra - Spark Plug, Set of 4, 4 Cyl 1.6L, V-Power Series
Manufacturer #SET-NGBKR5E11-4
Guaranteed to Fit 1997 Nissan Sentra
Price Match Guarantee
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | 5/8 in. hex size; 1.25 mm thread pitch; Projected tip; Solid terminal type; Gasket seat style; ISO overall height; Ships to U.S. addresses only. Cannot be shipped internationally. |
| Components | (4) Spark Plug |
| Spark Plug Code | BKR5E11 |
| Electrode Tip Material | Nickel alloy Electrode Tip |
| Quantity Sold | Set of 4 |
| Warranty | 60-day NGK limited warranty |
| Prop 65 Warning |
| Promotions | Fuel Saver |
| Electrode Core Material | Copper Electrode Core |
| Gap Size | 1.1 mm |
| Heat Range | 5 |
| Interchange Part Number | 3924, SP424, 21025103 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Reach | 19 mm Reach |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Series | V-Power Series |
| Thread Size | 14 mm thread size |