Denso® 2006 Scion tC - Spark Plug, Set of 4, 4 Cyl 2.4L, Iridium TT Series
Manufacturer #SET-NP4702-4
|
Free Shipping
Free Shipping
Denso® 2006 Scion tC - Spark Plug, Set of 4, 4 Cyl 2.4L, Iridium TT Series
Manufacturer #SET-NP4702-4
|
Guaranteed to Fit 2006 Scion tC
$47.42
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Electrode Tip Material | Iridium Electrode Tip |
| Quantity Sold | Set of 4 |
| Warranty | 1-year or 12,000-mile Denso limited warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Electrode Core Material | Nickel |
| Gap Size | 1.0 mm |
| Heat Range | 20 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Reach | 19 mm Reach |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Series | Iridium TT Series |
| Thread Size | 14 mm thread size |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Denso®Spark Plug, Set Of 4, Iridium Tt Series
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
100
Tune-upSpark Plug, Set Of 4, Iridium Tt Series
5.0/5
Exact part, very happy
MW
Posted by Michael W. / Thu, Feb 12
Showing 1 - 1 of 1 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.
Question: Is there any sale going on now?Jfelt / Jun 17, 2024 / 2006 Scion tCSpark Plug, Set Of 4, Iridium Tt Series
Hi Joseph, thanks for initiating contact. We always have a sale. Do you need spark plugs? For what vehicle? I suggest calling our parts specialists at 1-866-529-0412 to provide the vehicle information so we can help you look for the right part at a sale price. Have a good one.
GG
Question: are these pre gapped?Samantha P. / Nov 21, 2023 / 2006 Scion tCSpark Plug, Set Of 4, Iridium Tt Series
Hi Samantha, thank you for reaching out! Yes, they are! You can click the link below to order the set before the sale ends. Have a good one!
https://www.carparts.com/spark-plug/denso/set-np4702-4?can=cpab2020_csqa_20231121
AB
Showing 1 - 2 of 2 Questions