AutoWheels® 2013 Volkswagen Jetta - Aluminum ALLOY WHEEL, 17 X 7, 14 SPOKE, ALL PAINTED SILVER (NEW REPLICA); TYPE 5; Bolt Pattern: 5 on 112MM; OE: 1K0601025AN8Z8,1K0601025AN, 17 in. x 7 in., 5 x 112 mm Bolt Pattern
Manufacturer #ALY69821U20N
|
Free Shipping
Free Shipping
AutoWheels® 2013 Volkswagen Jetta - Aluminum ALLOY WHEEL, 17 X 7, 14 SPOKE, ALL PAINTED SILVER (NEW REPLICA); TYPE 5; Bolt Pattern: 5 on 112MM; OE: 1K0601025AN8Z8,1K0601025AN, 17 in. x 7 in., 5 x 112 mm Bolt Pattern
Manufacturer #ALY69821U20N
|
Guaranteed to Fit 2013 Volkswagen Jetta
$214.55
$219.06
Save $4.51 (2%)
Price Match Guarantee
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | Painted Silver |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Material | Aluminum |
| Color Finish | Silver |
| Condition | New |
| Product Fit | Direct Fit |
| Wheel Diameter | 17 in. |
| Wheel Width | 7 in. |
| Bolt Pattern | 5 x 112 mm Bolt Pattern |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Offset | 54 mm offset |
| Hub Center Diameter | 57.1 mm Hub Center Diameter |
| Numberof Lugs | 5 Lugs |
| Replaces OE Number | 1K0601025AN8Z8 |
| Warranty | Jante 2-Year Limited Warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Interchange Part Number | 1K0601025AN8Z8 |
| Fitnotes | ALLOY WHEEL, 17 X 7, 14 SPOKE, ALL PAINTED SILVER (NEW REPLICA); TYPE 5; Bolt Pattern: 5 on 112MM; OE: 1K0601025AN8Z8,1K0601025AN |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
There are no reviews for this product.There are no reviews for this product.Be the first to write a review.
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
0
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.
Question: will these wheels fit my 2017 tiguan?harry T. / Mar 15, 2023 / 2013 Volkswagen JettaJante Aluminum Silver Wheel - 17 In. X 7 In., 5 X 112 Mm Bolt Pattern, Sold Individually
Hi Harry, I'm glad to assist you. No, it won't. Unfortunately, we don't have wheels for the 2017 Tiguan. We suggest checking the local part stores around your area or the Volkswagen dealership directly on what they have available to offer you. I hope this helps, and we thank you for inquiring.
AE
Showing 1 - 1 of 1 Questions