Bosch® 2021 Volkswagen Passat - Spark Plug, Do Not Gap, Gap is Preset, Original Center Electrode and Ground Electrode Material is Platinum, Sold Individually, 2.0L 4Cyl, Double Platinum Series
Manufacturer #8160
|
Bosch® 2021 Volkswagen Passat - Spark Plug, Do Not Gap, Gap is Preset, Original Center Electrode and Ground Electrode Material is Platinum, Sold Individually, 2.0L 4Cyl, Double Platinum Series
Manufacturer #8160
|
Guaranteed to Fit 2021 Volkswagen Passat
$8.99
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | 1.25 mm Thread Pitch; 16 mm Hex Size; Gasket Seat Type; Cup Terminal Type; 0.6 mm Center Electrode Size; Fine Wire Type; Projected; (1) Standard; Without Resistor |
| Electrode Tip Material | Platinum Electrode Tip |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Warranty | 1-year Bosch limited warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Ecomm Landing Page | Euro |
| Electrode Core Material | Platinum Electrode Core |
| Gap Size | 0.7 mm |
| Heat Range | 5 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Reach | 26.5 mm Reach |
| Series | Double Platinum Series |
| Thread Size | 14 mm |
| Fitnotes | Do Not Gap, Gap is Preset, Original Center Electrode and Ground Electrode Material is Platinum |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Bosch®Spark Plug, Sold Individually, Double Platinum Series
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
100
Spark Plug, Sold Individually, Double Platinum Series
5.0/5
Excellent product
NO
Posted by Nelson O. / Wed, Mar 25
Audi A3 spark plugSpark Plug, Sold Individually, Double Platinum Series
5.0/5
Great product works wonderful on my Audi A3
JR
Posted by Jennifer R. / Mon, Jan 26
Spark Plug, Sold Individually, Double Platinum Series
5.0/5
Great transaction. Saved me a few bucks.
ML
Posted by Michael L. / Sun, Nov 02
Good job carparts.Spark Plug, Sold Individually, Double Platinum Series
5.0/5
Fast shipping. Website was easy to use and accurate. Perfect fitment. Pre gapped spark plugs. Plug and play. Literally.
PV
Posted by Patrick V. / Tue, Sep 09
Showing 1 - 4 of 4 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.