SureStop® Rear, Driver or Passenger Side Brake Disc, Plain Surface, Solid, 5 Lug Wheels, 11.85 in. Disc Diameter, Pro-Line Series
Manufacturer #F27110046
|
Free Shipping
Free Shipping
SureStop® Rear, Driver or Passenger Side Brake Disc, Plain Surface, Solid, 5 Lug Wheels, 11.85 in. Disc Diameter, Pro-Line Series
Manufacturer #F27110046
|
$38.99
Price Match Guarantee
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Location | Rear, Driver Or Passenger Side |
| Notes | Bare Rotor |
| Disc Design | Plain Surface |
| Disc Finish | Natural Finish |
| Disc Diameter | 300.99 mm |
| Disc Construction | Solid |
| Numberof Lugs | 5 Lugs |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Warranty | 3-year or 36,000-mile SureStop limited warranty |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Prop 65 Warning |
|
| Promotions | Ready to Ship |
| Specialty Part | Legacy |
| Disc Material | Cast Iron |
| Interchange Part Number | 1216509, 1L2Z2C026AA, 6L2Z2C026A, 5L2Z2C026A |
| Product Fit | Direct Fit |
| Returns Policy | 30-Day Return Policy |
| Series | Pro-Line Series |
| Replaces OE Number | 1L2Z2C026AA, 6L2Z2C026A, 5L2Z2C026A |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
SureStop®Front, Driver Or Passenger Side Brake Disc, Plain Surface, Vented
1 Star
1
2 Star
1
3 Star
2
4 Star
12
5 Star
84
Rotor,calerber an brakesFront, Driver Or Passenger Side Brake Disc, Plain Surface, Vented
5.0/5
The core return was easy an the parts came in a short time thank you
BP
Posted by Bobby P. / Mon, May 18
Wrong rotorsFront, Driver Or Passenger Side Brake Disc, Plain Surface, Vented
4.0/5
Not good you sent the wrong size brake rotors needed 11 inch you sent 12 inch
WK
Posted by William K. / Sat, May 09
Very pleasedFront, Driver Or Passenger Side Brake Disc, Plain Surface, Vented
5.0/5
I am very pleased with the parts that I received. They came on time with no issues.
SM
Posted by Sowanda M. / Fri, Apr 24
BrakesFront, Driver Or Passenger Side Brake Disc, Plain Surface, Vented
4.0/5
Good fit, poor shipping carrier
RD
Posted by Ron D. / Thu, Apr 16
Extremely satisfied with total experienceFront, Driver Or Passenger Side Brake Disc, Plain Surface, Vented
5.0/5
The rotor is purchased was just as described to fit my vehicle it was a good snug fit just as should be the performance of the part is on point and does everything as described online im very satisfied with this purchase as well as the customer support issue on other item
ER
Posted by Eric R. / Tue, Apr 07
Showing 1 - 5 of 148 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.
Question: I order bakes and rotors for the back breaks and yeah sent me the front ..for my 2004 Eddie Bauer,,?Patrick F. / Jan 22, 2023
Hi Patrick, I'm glad to assist you. Upon checking, the one you ordered, clicked, and placed on your cart is the rear, not the front. You accidentally ordered the rear, I suppose. It is for the 2004 Ford Explorer Eddie Bauer.
JE
Showing 1 - 1 of 1 Questions