Dorman® 924-926 OE Solutions Series Door Check - Direct Fit, Sold individually
Manufacturer #924-926
|
Dorman® 924-926 OE Solutions Series Door Check - Direct Fit, Sold individually
Manufacturer #924-926
|
$79.12
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Location | Front, Driver Side |
| Notes | 8mm Mount Hole Diameter, 2 Mount Hole Quantity |
| Warranty | Lifetime Dorman limited warranty |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Prop 65 Warning |
|
| Interchange Part Number | 686200C021, 686200C022 |
| Length | 174 mm |
| Material | Carbon steel |
| Product Fit | Direct Fit |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Series | OE Solutions Series |
| Width | 32 mm |
| Replaces OE Number | 686200C021, 686200C022 |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
There are no reviews for this product.There are no reviews for this product.Be the first to write a review.
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
0
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.
Question: Does this door check work regardless of which side of the car it’s on or which door it is?Kenton B. / Aug 02, 2023
Hi Kenton, thank you for reaching out. No, this does not. This item is for the front driver's side. You can use this link to continue ordering this part at a discounted price today: https://www.carparts.com/door-check/dorman/rb924926?can=CPAP3648_CSQA_20230801
I hope this helps. Enjoy shopping.
AP
Question: I'm looking for the rear driver side door hinge for the 2007 Tundra Limited Crew Max?Todd H. / Jul 03, 2025
There are currently no answers for this question.
Showing 1 - 2 of 2 Questions