Philips® 9006XVB2 Driver and Passenger Side X-tremeVision Series Halogen 9006 Headlight Bulb, High Beam and Low Beam, +100% more Vision
Manufacturer #9006XVB2
|
Philips® 9006XVB2 Driver and Passenger Side X-tremeVision Series Halogen 9006 Headlight Bulb, High Beam and Low Beam, +100% more Vision
Manufacturer #9006XVB2
|
$38.39
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Location | Driver And Passenger Side |
| Notes | 3400K Color Temperature; P22d Base; DOT Compliant; 300 Plus Hours Lifetime |
| Quantity Sold | Set of 2 |
| Beam | High Beam and Low Beam |
| Light Source | Halogen |
| Bulb Type | 9006 |
| Wattage | 55W |
| Voltage | 12V |
| Recommended Use | OE Upgrade |
| Color Temperature | 3400 K |
| Warranty | Not Applicable |
| Prop 65 Warning |
|
| Series | X-tremeVision Series |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
There are no reviews for this product.There are no reviews for this product.Be the first to write a review.
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
0
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.
Question: Do these bulbs have the blue color?Gene P. / Jan 22, 2022
Hi Gene, I'm glad to help you out. This item has a blue color on the glass, shown in the photos. The light beam of this item is yellowish-white. You can use this link to go back to the item page and continue the order: https://www.carparts.com/headlight-bulb/philips/plp9006xvb2?can=CPAP3648
I hope this helps. Happy shopping.
AP
The bulbs I was sent do not have a blue color. Look like normal headlights, just brighter, giving a larger field of view.
JZ
Answered by Joseph Z. / Sun, Jan 23The answer to your question is no.
RS
Answered by Richard S. / Sat, Jan 22No they are not Blue in color
PD
Answered by Paul D. / Sat, Jan 22Question: Is this a set mofm 2 bulds or one bulb at thid price?John M. / Nov 10, 2021
Hi John, I'm pleased to assist you. The price is for a set of 2 bulbs. Click on the link below to order at 24% off the regular price while supplies last. I hope this helps. Enjoy shopping at Carparts.com!
https://www.carparts.com/headlight-bulb/philips/plp9006xvb2?can=CPGG4850
GG
2 bulbs
JG
Answered by Janet G. / Thu, Dec 09Question: is the color blue or yellow when lights are on?m c. / Nov 16, 2023
Hi M, I'm glad to assist you. This has a white color temperature. I hope this helps, and we thank you for inquiring.
AE
Question: Will these convert to make headlights LED? Looking at part number Manufacturer #1592119 Dorman Part numberGary G. / Dec 30, 2021
Hi Gary, thank you for reaching out. No, these are performance halogen bulbs, not LED bulbs. You can use the link below to order the set if interested. Have a good holiday.
https://www.carparts.com/headlight-bulb/philips/plp9006xvb2?can=cpab2020
AB
Question: Installation instructions for Kia sportage?Gil R. / Nov 23, 2020
Hi Gil,
We recommend referring to a good repair manual for step by step instructions. It may require basic automotive knowledge for proper installation and professional installation is always recommended. You can find more information here: https://www.carparts.com/blog/why-you-should-always-consult-a-repair-manual/
AP
Showing 1 - 5 of 5 Questions