A-Premium® APIC0378 6x Ignition Coils with 3 Pins
Manufacturer #APIC0378
|
Free Shipping
Free Shipping
A-Premium® APIC0378 6x Ignition Coils with 3 Pins
Manufacturer #APIC0378
|
$102.99
Price Match Guarantee
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | Oval Connector Shape, 12V |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Product Fit | Direct Fit |
| Replaces OE Number | HL3Z12029A, HL3Z12029A, UF826, UF826 |
| Interchange Part Number | HL3Z12029A, HL3Z12029A, UF826, UF826 |
| Warranty | 3-year A-Premium Warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Quantity Sold | Set of 6 |
| Promotions | Memorial Day Sale Lead In |
| Ecomm Landing Page | Engine |
| Color Finish | Black |
| Condition | New |
| Emissions | 50-State Legal |
| Terminal Gender | Male |
| Terminal Quantity | 3 |
| Terminal Type | Blade |
| Type | Electronic |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
A-Premium®Ignition Coil Platinum Spark Plug Kit Set Of 4
1 Star
1
2 Star
1
3 Star
2
4 Star
9
5 Star
88
New Coil PackIgnition Coil Platinum Spark Plug Kit Set Of 4
5.0/5
This fix the problem for a short time until something else triggered the Check Engin Light to come back on and the car stop running.
JS
Posted by Jerrold S. / Sat, May 30
Great productIgnition Coil Platinum Spark Plug Kit Set Of 4
5.0/5
They fit right into the bolt holes great
The misfiring was gone after installation
VI
Posted by Vaughn I. / Wed, May 27
Ignition Coil Platinum Spark Plug Kit Set Of 4
5.0/5
Great service
AP
Posted by Akennya P. / Sat, May 23
Ignition Coil Platinum Spark Plug Kit Set Of 4
5.0/5
Part was just as good as the original but alot cheaper
SW
Posted by Sylvester W. / Sun, May 17
YesIgnition Coil Platinum Spark Plug Kit Set Of 4
5.0/5
Looks amazing
RS
Posted by Rory S. / Tue, May 12
Showing 1 - 5 of 589 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.