Bosch® 6703 Spark Plug, Sold Individually, Platinum Series
Manufacturer #6703
|
Bosch® 6703 Spark Plug, Sold Individually, Platinum Series
Manufacturer #6703
|
$3.49
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | 1.25 mm Thread Pitch; 16 mm Hex Size; Gasket Seat Type; Removable Nut Terminal Type; 0.6 mm Center Electrode Size; Fine Wire Type; Projected; (1) Standard; Taper-Cut Shape; With Resistor |
| Electrode Tip Material | Nickel alloy Electrode Tip |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Warranty | 1-year Bosch limited warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Ecomm Landing Page | Euro |
| Electrode Core Material | Platinum Electrode Core |
| Gap Size | 1.5 mm |
| Heat Range | 9 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Reach | 17.5 mm Reach |
| Series | Platinum Series |
| Thread Size | 14 mm |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Bosch®Spark Plug, Sold Individually, Platinum Series
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
25
5 Star
75
Spark Plug, Sold Individually, Platinum Series
5.0/5
They work pretty well and not bad for the price
FW
Posted by Frederick W. / Fri, Sep 05
Simply and easySpark Plug, Sold Individually, Platinum Series
5.0/5
Great brand for the price
VM
Posted by Victor M. / Tue, Mar 18
This parts are awsome and easy to choose after you signup with your car make and model.Spark Plug, Sold Individually, Platinum Series
5.0/5
Parts are of very good quality and arrived in a very good condition in a fair timing.
JV
Posted by Jose V. / Tue, Mar 19
Make sure to give the right eng. Trans. Make and modelSpark Plug, Sold Individually, Platinum Series
4.0/5
Auto parts can and usually seem to have great difficulty getting the right ones the first time. Car parts is set up to get all the important details about your car so no surprises when your parts arrive. Make sure to give all your cars details are made clear to avoid any mix ups
MC
Posted by Matthew C. / Thu, Apr 20
Hi Matthew C.,
Wow! Thank you for the awesome review. Please visit <a href="http://CarParts.com" target="_blank">CarParts.com</a> again soon!
Regards,
Bryle M.
Customer Advocate Team
<a href="http://CarParts.com" target="_blank">CarParts.com</a>
BM
Answered by Bryle M. / Thu, Apr 20Showing 1 - 4 of 4 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.