Bosch® 6714 Spark Plug, Sold Individually, Platinum Series
Manufacturer #6714
|
Bosch® 6714 Spark Plug, Sold Individually, Platinum Series
Manufacturer #6714
|
$8.99
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | 1.25 mm Thread Pitch; 16 mm Hex Size; Gasket Seat Type; Solid Terminal Type; 0.6 mm Center Electrode Size; Fine Wire Type; Projected; (1) Standard; Taper-Cut Shape; With Resistor |
| Electrode Tip Material | Nickel alloy Electrode Tip |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Warranty | 1-year Bosch limited warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Ecomm Landing Page | Euro |
| Electrode Core Material | Platinum Electrode Core |
| Gap Size | 1.1 mm |
| Heat Range | 6 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Reach | 19 mm Reach |
| Series | Platinum Series |
| Thread Size | 14 mm |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Bosch®Spark Plug, Sold Individually, Platinum Series
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
100
Perfect Fit!!!!Spark Plug, Sold Individually, Platinum Series
5.0/5
Perfect just what my MDX needed!!!
GA
Posted by Gavin A. / Tue, Sep 09
Spark Plug, Sold Individually, Platinum Series
5.0/5
Perfect fit
DH
Posted by Destiny H. / Wed, Aug 13
Showing 1 - 2 of 2 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.
Question: Can I get a pre-gap for 2005 Acura TL 3.2 L base model?05AcuraTL / Nov 19, 2022
Hi Mercedes, I'm glad to assist you. Yes. It has a gap size of 1.1mm. If it is what you need, then it is a guaranteed fit. Grab our best sale price and click the link below to order it today. Happy shopping!
https://www.carparts.com/spark-plug/bosch/bs6714?can=CPJE1043_CSQA_20221118
JE
People can correct me if I’m wrong,but my experience has been that the plugs come pre-gapped. Of course, I like to double check,that’s just me. They’ve come pre-gapped for a very very long time.
PC
Answered by Pete C. / Sat, Nov 19Question: Will this part fit my 2009Honda accord EX L 6cyl 3.5?Tyneshia W. / Apr 01, 2023
Hi Tyneshia, thank you for reaching out. If your 2009 Honda Accord EX-L doesn't have the California emission standard exhaust system, then yes. Should the emission label of your car matches this product, you can use this link to go back to the item page and continue the order: https://www.carparts.com/spark-plug/bosch/bs6714?can=CPAP3648_CSQA_20230401
I hope this helps. Happy shopping.
AP
Showing 1 - 2 of 2 Questions