Bosch® 6728 Spark Plug, Sold Individually, Platinum Series
Manufacturer #6728
|
Bosch® 6728 Spark Plug, Sold Individually, Platinum Series
Manufacturer #6728
|
$9.99
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | 1.25 mm Thread Pitch; 16 mm Hex Size; Tapered Seat Type; Solid Terminal Type; 0.6 mm Center Electrode Size; Fine Wire Type; Projected; (1) Standard; Taper-Cut Shape; With Resistor |
| Electrode Tip Material | Nickel alloy Electrode Tip |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Warranty | 1-year Bosch limited warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Ecomm Landing Page | Euro |
| Electrode Core Material | Platinum Electrode Core |
| Gap Size | 1.1 mm |
| Heat Range | 7 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Reach | 25 mm Reach |
| Series | Platinum Series |
| Thread Size | 14 mm |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Bosch®Spark Plug, Sold Individually, Platinum Series
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
11
5 Star
89
2014 Buick LacrosseSpark Plug, Sold Individually, Platinum Series
5.0/5
These worked perfectly... couldn't be happier... also, this site is proving to be so helpful for me as I am doing much needed work to my 2014 Buick Lacrosse
RS
Posted by Rene S. / Sat, Mar 21
Spark Plug, Sold Individually, Platinum Series
5.0/5
Really good service upon delivery
EV
Posted by Estevan V. / Wed, Feb 11
Spark Plug, Sold Individually, Platinum Series
5.0/5
Muy buenas la recomiendo
CG
Posted by Cesar G. / Fri, Nov 07
Spark PlugsSpark Plug, Sold Individually, Platinum Series
5.0/5
They are a perfect fit, and working just fine.
TW
Posted by Tomesa W. / Fri, Jul 04
Spark Plug, Sold Individually, Platinum Series
5.0/5
Great fit works great
JF
Posted by Johnathon F. / Mon, Sep 16
Showing 1 - 5 of 9 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.
Question: Are they gap already?Slim3327 / Nov 29, 2023
Hi Bruce, I'll be glad to assist you. Yes, they are. You can use this link to order the part and take advantage of our low price for this item: https://www.carparts.com/spark-plug/bosch/bs6728?can=CPAP3648_CSQA_20231128
I hope this helps. Happy shopping.
AP
Showing 1 - 1 of 1 Questions
