Bosch® 7401 Spark Plug, Sold Individually, OE/Specialty Spark Plug Series
Manufacturer #7401
|
Bosch® 7401 Spark Plug, Sold Individually, OE/Specialty Spark Plug Series
Manufacturer #7401
|
$4.71
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | 5/8 in. hex size; Solid terminal type; Gasket seat style |
| Spark Plug Code | FGR7DQE+ |
| Electrode Tip Material | Nickel-yttrium Electrode Tip |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Warranty | 1-year Bosch limited warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Ecomm Landing Page | Euro |
| Electrode Core Material | Copper Electrode Core |
| Gap Size | 1.6 mm |
| Heat Range | 7 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Reach | 19 mm Reach |
| Series | OE/Specialty Spark Plug Series |
| Thread Size | 14 mm thread size |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Bosch®Spark Plug, Sold Individually, Oe/Specialty Spark Plug Series
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
100
5 Star
0
Sparkplugs Volvo S60 2003Spark Plug, Sold Individually, Oe/Specialty Spark Plug Series
4.0/5
I ordered 5 sparkplug and arrived on time, but an improvement would be to use more protection like a little box instead of an envelope or some air bubbles inside the envelope or something
Just saying
TR
Posted by Tania R. / Mon, Nov 10
Showing 1 - 1 of 1 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.