Bosch® 7927 Spark Plug, Sold Individually, Super Plus Spark Plug Series
Manufacturer #7927
|
Bosch® 7927 Spark Plug, Sold Individually, Super Plus Spark Plug Series
Manufacturer #7927
|
$10.11
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | 5/8 in. hex size; Projected tip; Removable nut terminal type; Gasket seat style |
| Spark Plug Code | FR8DC+ |
| Electrode Tip Material | Nickel-yttrium Electrode Tip |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Warranty | 1-year Bosch limited warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Ecomm Landing Page | Euro |
| Electrode Core Material | Copper Electrode Core |
| Gap Size | 0.8 mm |
| Heat Range | 8 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Reach | 19 mm Reach |
| Series | Super Plus Spark Plug Series |
| Thread Size | 14 mm thread size |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Bosch®Spark Plug, Sold Individually, Super Plus Spark Plug Series
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
100
Good partsSpark Plug, Sold Individually, Super Plus Spark Plug Series
5.0/5
Parts came in well condition and work as expected
SM
Posted by Samuel M. / Mon, Jul 07
they workSpark Plug, Sold Individually, Super Plus Spark Plug Series
5.0/5
good plug and didn’t have to leave house
kR
Posted by kevin R. / Sat, May 21
Awesome parts thanksSpark Plug, Sold Individually, Super Plus Spark Plug Series
5.0/5
Working as should be thanks
MS
Posted by Mark S. / Tue, Sep 21
Showing 1 - 3 of 3 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.
