Bosch® 8117 Spark Plug, Sold Individually, OE Fine Wire Double Platinum Spark Plug Series
Manufacturer #8117
|
Bosch® 8117 Spark Plug, Sold Individually, OE Fine Wire Double Platinum Spark Plug Series
Manufacturer #8117
|
$15.23
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Spark Plug Code | HR9LPP33X |
| Electrode Tip Material | Platinum Electrode Tip |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Warranty | 1-year Bosch limited warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Ecomm Landing Page | Euro |
| Electrode Core Material | Platinum Electrode Core |
| Gap Size | 1.1 mm |
| Heat Range | 9 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Reach | 17.5 mm Reach |
| Series | OE Fine Wire Double Platinum Spark Plug Series |
| Thread Size | 14 mm thread size |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Bosch®Spark Plug, Sold Individually, Oe Fine Wire Double Platinum Spark Plug Series
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
100
5 Star
0
Improved my mpgSpark Plug, Sold Individually, Oe Fine Wire Double Platinum Spark Plug Series
4.0/5
Would’ve been 5 but the head of one broke off and had to go to the store to get a replacement. It worked good and even improved my mpg back up to normal
#sweepstakes
S
Posted by Sweepstakes / Wed, Apr 13
Hi Andrew G.,
Glad to hear that you were able to make it work. Thank you for your amazing review!
Regards,
Bryle M.
Customer Advocate Team
<a href="http://CarParts.com" target="_blank">CarParts.com</a>
BM
Answered by Bryle M. / Wed, May 17Showing 1 - 1 of 1 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.