Bosch® 9624 Spark Plug, Sold Individually, Double Iridium Series
Manufacturer #9624
|
Bosch® 9624 Spark Plug, Sold Individually, Double Iridium Series
Manufacturer #9624
|
$20.02
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | (1) Ground Electrode; 16 mm Hex Size; 6000 Ohms Resistance; 4-Cycle Spark Plug Type; Nickel-Yttrium and Iridium Ground Electrode Tip; Standard Ground Configuration; Tapered Ground Electrode Tip; Projected Ceramic Insulator; Flat Seat Type; With Resistor |
| Electrode Tip Material | Iridium Electrode Tip |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Warranty | 1-year Bosch limited warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Ecomm Landing Page | Euro |
| Electrode Core Material | Nickel-Yttrium, Copper, and Iridium Electrode Core |
| Gap Size | 1 mm |
| Heat Range | 8 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Reach | 26.5 mm Reach |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Series | Double Iridium Series |
| Thread Size | 12 mm |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Bosch®Spark Plug, Sold Individually, Double Iridium Series
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
100
Great Quality Spark PlugsSpark Plug, Sold Individually, Double Iridium Series
5.0/5
They were easy to install on my 2016 Kia Rio and when I drive it there has been no misfires. Shipping was quick
BW
Posted by Ben W. / Tue, Feb 25
Spark Plug, Sold Individually, Double Iridium Series
5.0/5
Great quality and quick shipping!
RS
Posted by Richard S. / Mon, Sep 19
Right fit and fast deliverySpark Plug, Sold Individually, Double Iridium Series
5.0/5
Perfect fit, and they arrived a sooner than expected.
AF
Posted by Amado F. / Sat, Sep 25
Showing 1 - 3 of 3 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.