Bosch® FR7HC Spark Plug - Bosch 101905601F
Manufacturer #FR7HC
|
Bosch® FR7HC Spark Plug - Bosch 101905601F
Manufacturer #FR7HC
|
$11.41
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | (1) Ground Electrode; 16 mm Hex Size; 6000 Ohms Resistance; 4-Cycle Spark Plug Type; Nickel-Chromium Ground Electrode Tip; Standard Ground Configuration; Tapered Ground Electrode Tip; Projected Ceramic Insulator; Flat Seat Type; With Resistor |
| Electrode Tip Material | Nickel-yttrium Electrode Tip |
| Replaces OE Number | 101905601F |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Warranty | 1-year Bosch limited warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Ecomm Landing Page | Euro |
| Electrode Core Material | Nickel-Yttrium and Copper Electrode Core |
| Gap Size | 0.9 mm |
| Heat Range | 7 |
| Interchange Part Number | 101905601F |
| Product Fit | Direct Fit |
| Reach | 19 mm Reach |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Series | Nickel Series |
| Thread Size | 14 mm |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Bosch®Spark Plug - Bosch 101905601F
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
100
Spark Plug - Bosch 101905601F
5.0/5
My parts arrived on time and are working great and we’re very price savvy. I’ve gotten many parts from here thus far for this car and they’ve treated me right
RJ
Posted by Romita J. / Thu, May 29
Showing 1 - 1 of 1 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.
Question: Spark plugs for a 1999 Jeep Cherokee Sport 4.0?BoJack / Feb 14, 2024
Hi Robert, thank you for reaching out! You can click the link below to order the recommended set while it still has free shipping. Have a good one!
https://www.carparts.com/details/Jeep/Cherokee/AC_Delco/Spark_Plug/1999/Sport/6_Cyl_4-dot-0L/SET-AC41-631-6.html?can=cpab2020_csqa_20240213
AB
Showing 1 - 1 of 1 Questions