Bosch® SET-BS8160-4 Spark Plug, Set of 4, Double Platinum Series
Manufacturer #SET-BS8160-4
|
Free Shipping
Free Shipping
Bosch® SET-BS8160-4 Spark Plug, Set of 4, Double Platinum Series
Manufacturer #SET-BS8160-4
|
$39.91
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | 1.25 mm Thread Pitch; 16 mm Hex Size; Gasket Seat Type; Cup Terminal Type; 0.6 mm Center Electrode Size; Fine Wire Type; Projected; (1) Standard; Without Resistor |
| Components | (4) Spark Plug |
| Electrode Tip Material | Platinum Electrode Tip |
| Quantity Sold | Set of 4 |
| Warranty | 1-year Bosch limited warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Ecomm Landing Page | Euro |
| Electrode Core Material | Platinum Electrode Core |
| Gap Size | 0.7 mm |
| Heat Range | 5 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Reach | 26.5 mm Reach |
| Series | Double Platinum Series |
| Thread Size | 14 mm |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Bosch®Spark Plug, Set Of 4, Double Platinum Series
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
100
Perfect replacementSpark Plug, Set Of 4, Double Platinum Series
5.0/5
Excellent upgrade from stock plugs will give your Audi a nice little boost when replacing plugs on old higher mileage a4s
VC
Posted by Victor C. / Fri, Oct 10
Half the price of local storesSpark Plug, Set Of 4, Double Platinum Series
5.0/5
Every time I need parts I go to car parts.com because not only do they have anything you could need but they have it at half the price
TA
Posted by Tyler A. / Wed, Aug 28
Showing 1 - 2 of 2 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.