Denso® 3179 Spark Plug, Sold Individually, Standard Series
Manufacturer #3179
|
Denso® 3179 Spark Plug, Sold Individually, Standard Series
Manufacturer #3179
|
$9.22
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | 5/8 in. hex size; Projected tip; Solid terminal type; Gasket seat style; Machine rolled threads; U-Groove electrode configuration |
| Spark Plug Code | XU22EPRU |
| Electrode Tip Material | Nickel |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Warranty | 1-year Denso limited Warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Electrode Core Material | Nickel |
| Gap Size | 0.9 mm |
| Heat Range | 22 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Reach | 19 mm Reach |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Series | Standard Series |
| Thread Size | 14 mm thread size |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Denso®Spark Plug, Sold Individually, Standard Series
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
100
Spark Plug, Sold Individually, Standard Series
5.0/5
Just great
WL
Posted by William L. / Sat, Feb 14
Showing 1 - 1 of 1 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.