Denso® 4501 Spark Plug, Sold Individually, Platinum TT Series
Manufacturer #4501
|
Denso® 4501 Spark Plug, Sold Individually, Platinum TT Series
Manufacturer #4501
|
$10.23
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | 20.6 mm Hex Size; (1) Ground Electrode; Flat Seat Type; Titanium Enhanced Twin-Tip Ground Electrode Tip Design; Twin-Tip Configuration |
| Electrode Tip Material | Platinum Electrode Tip |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Warranty | 1-year Denso limited Warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Electrode Core Material | Nickel |
| Gap Size | 1.0 mm |
| Heat Range | 16 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Reach | 19 mm Reach |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Series | Platinum TT Series |
| Thread Size | 14 mm thread size |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Denso®Spark Plug, Sold Individually, Platinum Tt Series
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
100
Great PlugsSpark Plug, Sold Individually, Platinum Tt Series
5.0/5
Great plugs for the cost!
LC
Posted by Lee C. / Tue, Feb 10
Superb product!Spark Plug, Sold Individually, Platinum Tt Series
5.0/5
Installed like a charm in my beloved 1989 Toyota FJ62 Land Cruiser. Smooth firing, as expected. Perfect fit!
PS
Posted by Peter S. / Wed, Feb 28
Showing 1 - 2 of 2 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.